Násilné odebírání lidských orgánů v Číně je zločinem proti lidskosti

Čína je pro mnohé země důležitým obchodním partnerem a její význam ve světě  neustále roste. Nemusí se nám to líbit, ale je to zkrátka fakt. Ovšem jsou hranice, za které jít nelze. Ano, obchodujme s touto nejlidnatější zemí světa, ale zároveň nemůžeme přehlížet její vážné problémy, ke kterým určitě patří i porušování lidských práv. Na ně musíme upozorňovat, ať se děje kdekoliv na světě.

A nedobrovolný odběr lidských orgánů, který se děje v Čínské lidové republice, je těžkým zločinem proti lidskosti. Důkazy o něm shromáždili kanadští experti David Matas a David Kilgour. Podle nich bylo v této zemi od roku 2000 kvůli odebírání orgánů zabito státními orgány minimálně 100 tisíc náboženských a politických vězňů. To je velmi děsivé číslo.

V neprospěch čínského režimu vypovídali především lékaři z nemocnic. Ti potvrdili,  že mnozí členové zakázaného náboženského a vládou pronásledovaného hnutí Falun Gong, slouží jako nedobrovolní dárci orgánů.

Vládnoucí čínský režim tyto zvěsti zpočátku popíral. Veřejnosti se snažil namluvit, že transplantované orgány pocházejí od vězňů odsouzených k trestu smrti a popravených za kriminální delikty, jako jsou vraždy a korupce. Měl však smůlu. V jeho neprospěch svědčí závěry obou vyšetřovatelů. Ti jednoduše porovnali počty transplantací a počty vykonaných rozsudků smrti a zjistili, že popravených vězňů bylo daleko víc a tudíž orgány nemohly pocházet jen od nich.

Je evidentní, že lidé z Falun Gongu jsou popravováni na zakázku a pro potřeby konkrétních pacientů. O tom svědčí krátká doba mezi vyjmutím orgánů a transplantací. Lidé čekající na nová srdce, játra ledviny atd. už jsou připraveni v nemocnicích. Tyto transplantace nejsou součástí zdravotního pojištění. Příjemci orgánů si je platí sami a zdravotnická zařízení na nich tedy vydělávají velké peníze, protože tyto zákroky jsou drahé.

Oběťmi tohoto nelidského systému nejsou jen členové náboženského hnutí Falun Gong, ale i příslušníci nepohodlných národnostních menšin jako jsou Ujguři, Tibeťané či věřící zakázaných křesťanských církví.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), je europoslanec, člen delegace pro vztahy s Čínskou lidovou republikou

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner