Následky EET: Jedinečné projekty oznámily konec kvůli Babišovým účtenkám. Řeší, co dál

(archiv)

Farma Stehlík a Farma Liblín. Oba subjekty provozují projekty, jejichž účelem je samoobslužný prodej. V případě Farmy Stehlík se jedná o lednici s mléčnými výrobky, ve druhém o prodej krmení pro zvířata. Podnikatelé však veřejně oznámili, že obojí na jaře příštího roku skončí, a to kvůli schváleným dalším vlnám elektronické evidence tržeb. Závěry úředníků a ministerstva financí se liší a ve věci tak není vůbec jasno.

Ani jeden z projektů nesplňuje pravidla pro automaty, na které se EET nevztahuje. Na facebookových stránkách Farmy Stehlík se dokonce dočteme, že věc byla konzultována s finančním úřadem, který potvrdil, že další provoz nebude možný.

„Přesně před rokem touto dobou jsem snila o samoobslužné lednici, která bude založena pouze na důvěře k zákazníkovi. Nikdo z mého okolí z toho nebyl úplně ,odvázaný‘, protože nevěřili, že to lidé zvládnou. Dokonce byli i tací, kteří se mi vysmáli, že jsem naivní blázen. Nevzdala jsem to, chtěla jsem dokázat možná i sama sobě, že lidé umí být slušní a poctiví. Dokázala jsem to!“ píše majitelka.

Asi jste všichni zaznamenali, že v pátek 13. 9. 2019 (jak symbolické) prošel poslaneckou sněmovnou zákon o 3. a 4. vlně…

Zveřejnil(a) Farma Stehlík dne Úterý 17. září 2019

Příspěvek v podobném duchu uveřejnila i Farma Liblín. „Naše vysněná samoobslužná boudička, která obsahuje krmení pro zvířátka z produktů naší farmy, je ve velkém ohrožení.
Bohužel, díky schválení další vlny EET, již nebude možné od dubna 2020 naši samoobslužnou boudičku provozovat.
Je nám líto, že díky zavedení nového nařízení lidé v České republice příjdou o celou řadu zajímavých, progresivních a kvalitních možností nakoupit přímo od pěstitele/farmáře/výrobce. Doufáme, že selský rozum zvítězí!“

Naše vysněná samoobslužní boudička, která obsahuje krmení pro zvířátka z produktů naší farmy, je ve velkém…

Zveřejnil(a) Farma Liblín dne Středa 18. září 2019

Podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce by se provozovatelé měli obrátit na finanční správu. „Doporučoval bych závazné posouzení finanční správou. Paní by si mohla vyjednat takzvanou automatovou výjimku. To znamená, že i když to není jako automat, tak se na to pohlíží jako na automat,“ řekl pro iDNES.cz.

Oba případy vzbudily velký ohlas na sociálních sítích. Někteří se podivují nad rozdílnými stanovisky úředníků a ministerstva, další se snaží najít řešení, a dokonce nabízejí pomoc.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]