Následky Trumpových shromáždění: 30 tisíc případů covidu, 700 mrtvých

Donald Trump (ČTK)

Donald Trump | FOTO: ČTK

Nová studie Stanfordovy univerzity došla k závěru, že předvolební shromáždění Donalda Trumpa vyústila ve více než 30 000 potvrzených případů nemoci covid-19 a pravděpodobně způsobila více než 700 úmrtí účastníků a jejich blízkých kontaktů.

„Komunity, v nichž se Trumpova shromáždění konala, zaplatily vysokou cenu, pokud jde o nemoci a smrt,“ uzavírá výzkum vedený ekonomy z univerzitního Institutu pro výzkum hospodářské politiky. Studii vedl profesor ekonomie B. Douglas Bernheim.

FORUM 24 (archiv)

Nová analýza, která ještě není „peer-reviewed“ (podrobena odbornému přezkumu), zkoumala trajektorii epidemie v okrscích, které byly loni v létě dějištěm 18 Trumpových předvolebních mítinků ve městech jako Phoenix, Tulsa a Pittsburgh. Porovnávala počty nakažených před a po shromážděních, stejně jako počty případů v okresech bez shromáždění.

Akce tehdy byly kritizovány představiteli veřejného zdravotnictví za to, že se na nich nedodržovaly zásady společenského distancování a nošení masek. Na fotografiích jsou vidět velké davy lidí s transparenty a nápisy. Některá shromáždění se konala uvnitř, například 23. června v megakostele ve Phoenixu.

V reakci na to se představitelé Trumpovy kampaně bránili, že podnikli všechna opatření. „Američané mají podle prvního dodatku právo shromáždit se, aby vyslechli prezidenta Spojených států, a my přijímáme přísná opatření pro naše předvolební akce, vyžadujeme, aby si každý účastník nechal zkontrolovat teplotu, poskytujeme masky, které má podle instrukcí nosit, a zajišťujeme přístup ke spoustě dezinfekčních prostředků na ruce,“ uvedla v prohlášení Courtney Parella, zástupkyně tiskového mluvčího kampaně.

Kampaň Trumpova rivala a přemožitele Joea Bidena se studie chopila s tím, že jde o další důkaz, že Trump pořádá „superspreaderské“ akce.

Trumpova shromáždění mají podle výzkumného týmu několik charakteristických rysů, které se hodí ke studii nákazy.

Jsou to jednotlivé události, které se dějí v identifikovatelných dnech. Také se konají v určitém kraji, takže lze jejich důsledky srovnat s podobnými kraji bez takových shromáždění. Zároveň je možné porovnat rozšíření covidu-19 před a po shromáždění.

Tým dospěl k závěru, že shromáždění zvýšila počet potvrzených případů covidu-19 v těchto okrscích o více než 250 na 100 000 obyvatel.

(Zdroj: Tampabay.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]