Dívka známá pod jménem Nasťa Rybka, se opět vynořila ve zprávách. Nasťa, vlastním jménem Anastasia Vašukevičová, bývá někdy označována jako běloruská modelka, ale pozornost budí spíše to, že se objevovala jako společnice těšící svou přítomností různé významné boháče. Nepředpokládáme, že šlo o nějaké hlubokomyslné ekonomické semináře, ale můžeme se samozřejmě mýlit.
A teď byla zadržena na moskevském letišti Šeremetěvo. Tam byla předtím se třemi dalšími osobami deportována z Thajska. Známo je ještě jméno Alexandra Kirillova, jejího kolegy. Všechny osoby pak byly podle sdělení ministerstva vnitra převezeny na policejní stanici.
Proč byli z Thajska deportováni? Zadrželi je tam během „tréninkového semináře sexu“ pro sexuální turisty a obvinili z nelegální sexuální činnosti.
Co je tom zajímavého? Sexuální koučka Nasťa ani tolik ne, takových „lovkyní miliardářů“ je víc, jak známo. Pozoruhodné je to, co má společného s vysokou politikou.
Počátkem února 2018 ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj zveřejnil informace založené mimo jiné na materiálu, který pochází od Nasti Rybky – Vašukevičové. Ta předtím zveřejnila fotografie, které ukazují, jak se oligarcha Děripaska a vicepremiér Sergej Prichodko setkali v srpnu 2016 na jachtě. Prý byli na rybách. Podrobnosti si nenechala pro sebe a ledacos i s fotografiemi popsala na Instagramu a ještě o tom napsala knihu.
Jak zvídavý Navalnyj narazí na něco, co se týká ruských boháčů a jejich vztahu k momentálním ruským vládcům, polije ho to živou vodou. Už dříve se totiž v médiích psalo o tom, že bývalý šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort (minulý rok odsouzený za daňové podvody) nabízel Děripaskovi soukromé konzultace týkající se prezidentské kampaně Donalda Trumpa. Chyběl ale mezičlánek, totiž nějaký důkaz, že je Děripaska v blízkém vztahu s Kremlem.
Navalnyj zveřejnil video, z kterého plyne, že z Trumpovy kampaně se přes Manaforta informace dostávaly k Děripaskovi a ten je zase předával Prichoďkovi. Prichoďko je zodpovědný za ruskou zahraniční politiku. Děripaska ho nechal přivézt svým soukromým letadlem. Za zmínku stojí, že Prichoďko je vlastníkem luxusních nemovitostí a není jasné, kde by na ně ze svého platu mohl vzít. Má daču u Moskvy v hodnotě v přepočtu přes sto milionů korun a dva byty v Moskvě dohromady asi za 160 milionů korun. Někdo ho má zřejmě z nějakého důvodu rád.
Upovídaná Nasťa Rybka (Vašukevičová) napsala knihu, ve které líčí, že ona plavba na jachtě neznamenala pro Děripasku s Prichoďkem jen rybářský výlet za přítomnosti příjemných dam, ale byla to příležitost pro „vážné rozhovory“.
Nasťa taky prohlašovala, že má nahrávky konverzace o ruském zasahování do amerických prezidentských voleb právě prostřednictvím oligarchy Děripasky. Děripaskovi lidé to označili za výmysly a Děripaska tvrdí, že Nasťa nikdy nebyla jeho milenkou.
Teď to má tedy další dějství. Když se Nasťa a její kolega Kirillov dostali v Thajsku do problémů, požádali o azyl ve Spojených státech výměnou za informace o ruském zasahování. Trumpova administrativa ale reagovala sdělením, že dotyční nejsou občany Spojených států. Teď tedy slečnu po deportaci na letišti v Moskvě sebrali od pohledu nepříjemní muži a ač se (pochopitelně marně) bránila, byla odvlečena. Asi by teď s ní málokdo měnil.
Sama možná pocítila nějaké obavy a v srpnu sdělila pro New York Times, že už své nahrávky nechce zveřejnit a že poslala jejich kopie Děripaskovi s tím, že chce, aby „nadále byli přátelé“. Děripaska na to nijak nereagoval, asi se přátelit nechce a o rybolovu jí nic nového neřekne.
Na webu RT.com se zatím Igor Ogorodněv ptá, zda chtějí Američané věřit více svému prezidentovi než ruské prostitutce a její historce o nahrávkách. Na to se dá asi říci jen tolik, že už záleží jen na tom, zda ty nahrávky existují a co na nich je. Jestli máme nějakou šanci se to dozvědět, když je Nasťa zrovna tam, kde je a asi být nechce a s lidmi, kteří jí nejsou nakloněni, je pochybné.
Víme tedy jen to, že ruský oligarcha si na jachtu nechal svým letadlem dopravit vysokého činitele vlády, oblažuje je tam sedm nájemných krásek a že tento vládní činitel (podle agentury AP) před deseti lety podnikal na Ukrajině společně s Paulem Manafortem a platil mu za posilování ruského vlivu v zemi. Někdo si z toho odvodí, že Rusové jsou prostě takoví družní, někdo zas něco jiného.