Nastoupit po Merkelové je obtížné, ale Scholz to zvládne, míní politici

Spolková kancléřka Angela Merkelová (ČTK)

Spolková kancléřka Angela Merkelová | FOTO: ČTK

Z funkce německé kancléřky odchází po neuvěřitelných 5860 dnech Angela Merkelová. Během její éry se v Česku vystřídalo sedm premiérů. Merkelová se stala jednou z nejvlivnějších političek současnosti, zajímala se o evropskou politiku, poslední roky bývala svými kritiky spojována s vítáním uprchlíků. Po šestnácti letech ji vystřídá Olaf Scholz. 

„Zatímco v okolních státech to bylo za 16 let víc než pestré, Merkelová přestála všechny krize. Sebevědomá, klidná a jasná síla, která se zapsala do historie. Mimo jiné i jako náš spojenec v EU. Bez Angely to budeme mít v Evropě těžší. Odchází někdo, kdo měl ČR rád. Mysleme na to,“ reagovala na odchod Merkelové rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

V 80. letech strávila Merkelová několik měsíců v Praze. Pro dokončení svého doktorátu prováděla v roce 1985 půlroční výzkum na Akademii věd. Tehdy spolupracovala s pozdějším ředitelem ústavu Zdeňkem Havlasem. Českou republiku podporovala Merkelová následně i v politické rovině a stala se jejím silným partnerem.

Ačkoliv nastupující kancléř Olaf Scholz nemá s Českou republikou takové spojení jako Merkelová, velké změny ve vztazích nás podle českých politiků pravděpodobně nečekají. „Jsme sousedé, členové EU i NATO. Angela Merkelová znala Česko, to je pravda. Je ale také na nás, o jak moc intenzivní vztah s naším sousedem budeme usilovat a jaká témata nás budou propojovat a spojovat,“ uvedl pro ČTK Marek Ženíšek (TOP 09).

Podle nastupujícího českého premiéra Petra Fialy je v zájmu obou zemí, aby se po nástupu nové německé vlády zachovaly a dále rozvíjely mezi zeměmi dobré vztahy, uvedl pro ČTK a dodal, že Německo je důležitým spojencem a obchodním partnerem pro Českou republiku.

Merkelová byla první ženou v úřadu kancléřky, svou funkci zastávala už od roku 2005. Svým působením dosáhla hned na několik neobvyklých ocenění: Časopis Forbes ji několikrát označil za nejmocnější ženu světa a v roce 2012 byla ohodnocena jako druhý nejmocnější člověk planety, první místo obsadil bývalý americký prezident Barack Obama. Merkelová se tak stala první ženou, které se dostalo takového uznání.

„Dnes skončila po 16 letech éra Angely Merkelové v roli německé kancléřky. Co si z toho odnést? Že jde vládnout slušně, bez korupčních skandálů, že věcná politika nese ovoce a stabilitu a že i u nás bychom měli víc podpořit ženy ve vysokých patrech politiky. Bylo mi ctí!“ odpovídá na řečnickou otázku pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Z politiky odchází nejmocnější žena světa Angela Merkel. Německo dostala do ekonomické kondice a čelila mnoha velkým krizím. Při jejich řešení občas udělala chyby, ale nikdy se nebála za ně převzít zodpovědnost. Má můj neskonalý obdiv. Její velikost se nejvíce docení časem,“ ohodnotila působení první německé kancléřky Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Přeji Olafu Scholzovi a jeho vládě mnoho štěstí a síly. Nastupovat po Angele Merkel je velmi obtížný úkol, ale věřím, že jej zvládne. Německo je náš největší obchodní partner a jeho úspěch bude do velké míry i tím naším,“ dodala předsedkyně poslanecké sněmovny.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Sociální demokrat Olaf Scholz se stal favoritem v zářijových německých parlamentních volbách. Dle průzkumů je druhým nejpopulárnějším politikem, drží se hned za odcházející kancléřkou. Podle šéfky berlínského výzkumného institutu WZB Jutty Allmendingerové vnímají Scholze mnozí jako klon Merkelové. „Je to ale sociální demokrat až do morku kostí,“ dodává.

Jako úspěšnou ohodnotil Merkelovou i nastupující kancléř Scholz. Dodal, že Merkelová pro Německo neúnavně pracovala a i po 16 letech zůstala zemi věrná. Na rozloučenou bývalé kancléřce popřál hodně štěstí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články