Nástup omikronu očekáváme do půlky ledna, opatření teprve přijdou, říká hlavní hygienička

Pavla Svrčinová  (ČTK)

Pavla Svrčinová | FOTO: ČTK

Zpřísněná koronavirová opatření, která doprovází konec letošního roku, možná budou muset být aplikována i na začátku ledna. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové lze totiž předpokládat, že v tu dobu se intenzivně začne šířit varianta omikron.

Svrčinová o očekávání hovořila pro Radiožurnál. „Musíme se připravit zejména na to, že každý bychom měli chránit svoje zdraví, takže zvážit opravdu naše aktivity,“ připomněla hlavní hygienička. „Nástup opravdu očekáváme do těch dvou, tří týdnů. Probíhalo to tak i v okolních státech nebo v Anglii, ve Francii, v Dánsku, v Holandsku,“ dodala. Připomněla také, že nová varianta omikron má znatelně vyšší šíření. „Je to podle předběžných dat dva- až třikrát rychlejší než u varianty delta. Takže opravdu ta rychlost šíření je poměrně vysoká,“ zdůraznila hlavní hygienička.

Týdeník FORUM, číslo 19 (FORUM 24)

Ohledně opatření nechtěla být konkrétnější, protože prý budou především reagovat na nastalou situaci. Svrčinová také připomněla, že již dnes je třeba například při návštěvě hor i zdejších restaurací a hotelů splňovat všeobecná pravidla bezinfekčnosti.

„Samozřejmě, že v hlavě už nějaká opatření máme, ale konkrétní to, co bude nachystáno, vám v tuto chvíli opravdu sdělit nemohu. To si vyhradilo jednání vlády, kdy se přijímají opatření a teprve po jednání vlády se ohlašuje, jaká opatření tedy budou,“ sdělila Svrčinová Radiožurnálu. „Jedním z nich je plánované testování ve školách dvakrát týdně, které začne už třetího ledna, a poté by se k tomu měly připojit i firmy,“ dodala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com