Starostové a nezávislí nominují na ministra školství poslance Vladimíra Balaše

Vladimír Balaš (ČTK/Štěrba Martin)

Vladimír Balaš | FOTO: ČTK/Štěrba Martin

Členové celostátního výboru hnutí STAN zvolili kandidáta na pozici ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Do čela resortu nominují poslance a právníka Vladimíra Balaše. Úřad tak převezme po Petru Gazdíkovi, který z funkce odchází 30. června. Balaš působil jako děkan právnické fakulty na Západočeské univerzitě v Plzni.  V minulosti vedl Ústav státu a práva Akademie věd České republiky. Coby pedagog působí také na Univerzitě Karlově.

„Pro mě jde o  velkou profesní výzvu. Máme před sebou nutné reformy školství, které nastartovali moji dva předchůdci a které jsou klíčové pro následující desetiletí,“ zdůraznil Balaš, podle kterého je české národní bohatství ve schopnostech a dovednostech našich lidí. „Proto bychom měli naše děti dobře připravit na to, co budou v životě dělat, co budou skutečně potřebovat, a zejména na změny, s nimiž se budou muset vypořádat,“ prohlásil Balaš.

()

Kandidát na ministra školství také uvedl, že se mu líbí například koncept systému vzdělávání v severských zemích, který systematicky vede studenty ke schopnosti inovativně přistupovat k řešení nových výzev,  což měřitelným způsobem přispívá ke zvýšení prosperity v těchto zemích. „Z toho bychom si mohli vzít příklad,“ dodal Vladimír Balaš.

„Vzdělávání je pro Starosty a nezávislé dlouhodobě strategickou oblastí, jsem proto rád, že jsme po Petru Gazdíkovi našli dalšího vysoce kompetentního kandidáta pro tento resort. Pan profesor Balaš má kromě profesního vhledu do problematiky vzdělávání také bohaté mezinárodní zkušenosti, které jemu i nám budou bezpochyby velmi užitečné při nadcházejícím evropském předsednictví,“ okomentoval rozhodnutí celostátního výboru STAN předseda hnutí Vít Rakušan.

Se jménem kandidáta na post ministra školství již Vít Rakušan seznámil koaliční Piráty a poté premiéra Petra Fialu. Ten se v pondělí s Vladimírem Balašem osobně sejde. O Balašovi jako Gazdíkovu nástupci média spekulovala. „Říkal jsem, že si umím představit řadu jiných kandidátů. A pak jsem říkal, že si sice nemyslím, že bych to byl já, ale že kdyby náhodou ta volba padla, tak vím, kterým směrem se ubírat a eventuálně s kým a jak,“ řekl k dřívější informaci, podle které nominaci odmítl.

Gazdík ministerstvo opustí po půl roce v době, kdy úřad řeší kapacity škol ve spojitosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny a úpravy učebních plánů škol. Jeho nástupce bude také rozhodovat, kdo povede Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Ředitelku organizace, která má na starosti zejména přípravu a hodnocení maturitních a jednotných přijímacích zkoušek, Michaelu Kleňhovou odvolal Gazdík před měsícem kvůli nespokojenosti s fungováním organizace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články