Novou předsedkyní německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) zvolili delegáti sjezdu Annegret Krampovou-Karrenbauerovou. Německou kancléřku Angelu Merkelovou nahradí bývalá ministerská předsedkyně Sárska v čele strany po osmnácti letech.

Krampová-Karrenbauerová získala v druhém kole 517 z 999 hlasů. Dosavadní generální tajemnice strany  se o post předsedy ve druhém kole utkala s bývalým šéfem poslanců CDU/CSU Friedrichem Merzem.

Šestapadesátiletá Krampová-Karrenbauerová dostala v prvním kole 450 z 999 hlasů, třiašedesátiletý Merz jich získal 392. Na třetím místě zůstal osmatřicetiletý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který obdržel 157 hlasů, a do druhého kola tak nepostoupil.

Před volbou Krampová-Karrenbauerová odmítla, že je “malá Merkelová”. Za svá hlavní témata považuje – digitalizaci, rozvoj infrastruktury a vzdělání.

Ve svém předvolebním projevu se věnovala ostře sledovanému tématu imigrace, přičemž odmítla vytváření atmosféry strachu. Uvedla, že ten, kdo maluje čerta na zeď, by CDU vést neměl. Tím nepřímo zaútočila na svého protikandidáta Friedricha Merze. Rozhodně chce ale aktivně řešit problémy, jež migrace přináší, a řešit obavy lidí. Již dříve se ale sama stavěla za přísnější azylovou politiku. Varovala také před rozdělením strany na liberálnější a konzervativnější část: „Pro mě tu není liberální CDU a konzervativní CDU. Jsme jedna rodina.“

Podle nové předsedkyně potřebují Evropa i Německo silnou CDU. Za to získala dlouhý potlesk. Jejím prvním cílem je vyhrát volby na východě, kde je silná AfD.

Předvolební projev zakončila Krampová-Karrenbauerová slovy: „Můžeme to udělat, chceme to udělat a uděláme to.”

Krampová-Karrenbauerová, které se říká zkráceně kvůli jejímu krkolomnému jménu „AKK“, se narodila v roce 1962 ve Völklingenu a pochází z katolické rodiny. Studovala právo a politologii na univerzitě v Trevíru a sárské univerzitě. V roce 1990 získala magisterský titul v oboru politologie.

Krampová-Karrenbauerová podporovala Merkelovou v migrační politice, ale i ona mluví o nutnosti přitvrdit. Zajímavý je její vztah k diskuzi o manželství homosexuálů, které je pro ni nepřijatelné. Dokonce se dříve vyjádřila, že takové experimenty v překračování zažitých norem mohou vést k manželství člověka se zvířetem. Na rozdíl od Merkelové více vyzdvihuje křesťanský charakter CDU. AKK je také odpůrkyní politiky Vladimíra Putina.

S využitím cdu.de

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner