Bývalý prezident Václav Klaus je dnes spíše takovou naší historickou kuriozitou, která se občas objeví zejména v Babišově Mf DNES, aby vyjádřila své pozoruhodné názory na zlý svět, který se řítí do záhuby. Nicméně je to bývalý premiér i prezident, sehrál výraznou roli, a pozornost tudíž upoutat dokáže. Navíc s názory, nad kterými dokáže rozum stát.

Tentokrát pro změnu poskytl rozhovor Babišovým Lidovým novinám a kromě toho, že národu sdělil, že souhlasí s některými názory lídra SPD Tomia Okamury, poučil autora i veřejnost o pojmu „premiér v demisi“.

Redaktor Lidových novin totiž nazval Andreje Babiše v jedné své otázce premiérem v demisi – a vzhledem k tomu, že Babišova vláda je již několik měsíců nelegitimní a bez důvěry, je nutné zaměstnanci tohoto premiéra přiznat, že tak učinil správně. Babiš je zcela bez diskuze opravdu premiérem v demisi.

Václav Klaus, zřejmě pod vlivem záchvatu jakési solidarity s Andrejem Babišem, se na Babišova redaktora spravedlivě rozčílil:

„Ještě nikdy jsem se takto naživo nesetkal s obratem ‚premiér v demisi‘. To je zrůdnost České televize a jí spřátelených žurnalistů. Je to protimluv a nesmysl. Politologické učebnice to jako terminus technicus nedefinují, je to svévolný a hloupý výmysl. A zklamává mě, že jste ten výrok použil,“ prohlásil Klaus.

To je tedy velmi pěkné. Zaprvé by bylo správné Klausovi připomenout, že v roce 1997 byl on sám předsedou vlády v demisi – sice pouhých 17 dní po tzv. Sarajevském atentátu, ale byl. V té době ten pojem ale asi znal, jelikož sám demisi podal do rukou tehdejšího prezidenta Václava Havla.

Ale zpět k tomu, co všechno se Klause dotklo. Tak hlavně je tu Česká televize – ano, ta hrozná instituce, které se Klaus, Zeman i Petr Hájek potřebují co nejdříve zbavit, protože u nás zavádí neomarxismus. ve skutečnosti je to právě tato televize, která je k Babišovi alespoň někdy kritická.

Panu bývalému prezidentovi (a tento výraz učebnice znají? A zná ho Klaus?) se sluší také připomenout fakt, že Babiš je premiérem v demisi, a to není žádný zlovolný či hloupý výmysl, ale konstatování faktu.

Pokud Klaus někde viděl, že by Babiš už například měl důvěru parlamentu, bylo by skvělé, kdyby nám to prozradil, protože zbytek národa si toho asi nějak nevšiml. Odlišování vlády regulérní, která disponuje ústavním mandátem vládnout, od vlády provizorní, která při první příležitosti nástupu nové vlády musí odejít, odpovídá přesně Ústavě České republiky a je to pojmenování zcela správné.

Zvláštností naší situace je to, že po odchodu současné vlády v demisi, neboli vlády, která nedokázala přesvědčit sněmovnu o oprávněnosti svého vládnutí, přijde opět vláda stejného, tedy nyní neúspěšného premiéra, jemuž nezbylo nic jiného než demise. Babiš nyní nemá právo vládnout, protože zastupuje pouze necelou třetinu hlasů ve volbách. Naše volby nejsou hrou na to, kdo je první, a tudíž si smí vzít všechno, nýbrž nástrojem na dosažení dostatečně široké reprezentace voličů. Tuto ústavu předložila parlamentu ke schválení Klausova vláda a sám Václav Klaus ji zcela respektoval.

Když má dnes Klaus potřebu bránit Babiše před slovním omezením jeho současného mandátu, tak tím vlastně říká, že on sám kdysi respektoval ústavu nikoli proto, že by ji ctil, ale jen proto, že byl oproti Babišovi příliš slabý a Babišovy drzosti si nemohl dovolit. Neměl kupříkladu noviny a za zády prezidenta jakožto komplice pro nemravnosti.

Ne že by dnes ještě mohlo někoho plácání Václava Klause překvapovat. Když ale existenci „premiéra v demisi“ popře v novinách premiéra v demisi, v absurditě se opět posouváme o něco dál.

Možná to ale není tak absurdní. Co když zase pošilhává po Pražském hradu? Pro sebe nebo pro syna. Oba Klause by soudruzi v Moskvě jistě podpořili.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora