Naštvaný Zaorálek: Hygienička porušila dohody, ministerstvo zdravotnictví ukázalo amatérismus

Lubomír Zaorálek (ČSSD)  (ČTK)

Lubomír Zaorálek (ČSSD) | FOTO: ČTK

Své rozrušení z dnešní tiskové konference Adama Vojtěcha a Pavly Svrčinové dal najevo ministr kultury. Lubomíru Zaorálkovi se nelíbí, že jeho resort opět doplácí na rozvolňovací strategii, která nařizuje návštěvníkům kulturních akcí více restrikcí, než nově zákazníkům v gastronomii. Podle Zaorálka se jedná o porušení dohody, kterou měl s hlavní hygieničkou, a svou vinu nese i ministerstvo zdravotnictví. Situaci hodlá Zaorálek řešit na vládě.

Dnešní zpráva o pondělním otevření vnitřních prostor restaurací překvapila nejen veřejnost a restauratéry samotné, ale i jednoho z členů vládního kabinetu. Lubomír Zaorálek své rozhořčení sdílel na facebooku. „Hlavní hygienička porušila naše dohody, a ministerstvo zdravotnictví tak na dnešním jednání vlády prosadilo změny v pravidlech rozvolňování, které jsou pro kulturu diskriminační,“ myslí si ministr.

„Opět byl porušen jednotný systém pravidel pro rozvolňování (jako jsme to zažili před několika týdny s výjimkami pro fotbalové zápasy, zatímco děti nemohly chodit do školy), který od začátku požaduji po hlavní hygieničce, často a rychle se střídajících ministrech zdravotnictví, ale i po vládě,“ dodává.

Nedokáže prý pochopit, jak je možné, že v restauracích a hospodách se bude od rána popíjet s jakkoliv provedeným testem, zatímco do divadel a na koncerty budou muset lidé v té samé době chodit s respirátorem, testem provedeným profesionálním zdravotníkem (nebo se složitě testovat na místě před akcí) a ještě si nebudou moci na místě dát ani kafe, natož pivo nebo skleničku!

„Považuji to za naprosto absurdní, neobhajitelný a především nepřijatelný důsledek legislativního amatérismu ministerstva zdravotnictví a těch, kteří tam mají na starosti pravidla rozvolňování. Hned v pondělí na jednání vlády toto téma opět zvednu a budu chtít změnu pro kulturu. Systém a podmínky musí být stejné pro všechny,“ vzkazuje Lubomír Zaorálek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com