Litevský prezident Gitanas Nausėda na otázku BNS – Baltic News Service, zda je pro něj také ruský prezident Vladimír Putin vrah, odpověděl: „Bohužel ano.“ A to z toho důvodu, že nerespektuje územní celistvost sousedních zemí, jako je například Ukrajina. Ano, vinou Ruska už v konfliktu na východě Ukrajiny zemřelo přes 14 tisíc lidí. Podle prezidenta Nausedy Kreml demonstrativně ignoruje práva národů na sebeurčení a svrchovanost ostatních zemí.
Pobaltské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou členy NATO. Do doby, než tyto země do něj vstoupily, však byly jejich vzdušné prostory často narušovány ruským armádním letectvem. Rusové si to dovolovali, protože věděli, že pobaltské republiky nemají vojenská letadla, která by byla schopna takovým provokacím čelit. Ovšem později převzala střežení vzdušného prostoru v Pobaltí letectva členských zemí NATO a Rusové si museli na takové vyzývavé přelety nechat zajít chuť. Jsem rád, že pobaltským republikám pomáhají i stíhací letadla Armády České republiky.
Tři pobaltské země, které jsou z bývalých postsovětských republik jako jediné členy Severoatlantické obranné aliance, jsou důkazem jejího přínosu pro mír v Evropě. Ukrajina a Gruzie již zažily ruskou agresi a uloupení části svých území. V okolí pobaltských zemí jsou sice rozmístěny početné útvary ruské armády, ale Putin nemá odvahu zde zahájit válku jako jinde, protože má z NATO respekt. A i když alianční jednotky nejsou v Pobaltí příliš početné, na odstrašení Ruska to stačí.
Češi mají historicky špatné zkušenosti se zradou spojenců v neblahém roce 1938, kdy nám Francie a Velká Británie odmítly přijít na pomoc proti hitlerovskému Německu. Obě země chtěly zachránit mír, ale nakonec se dočkaly strašného válečného konfliktu. Ukázalo se, že ustupování násilníkům se nevyplácí. Proto jsem rád, že Česká republika plní své smluvní závazky a vysílá v rámci aliančních misí do Litvy, Lotyšska a Estonska své vojáky. Po našich smutných zkušenostech by bylo hanebné, kdybychom ignorovali své spojence.
Zásluhou NATO je mír v Pobaltí, které by se v případě, že by zdejší státy nebyly jeho členy, stalo cílem ruské agrese. Koneckonců sám Putin prohlásil, že rozpad Sovětského svazu byl největší geopolitickou chybou v Evropě po II. světové válce.
Severoatlantická aliance je zárukou naší i evropské bezpečnosti. Jejím hlavním úkolem je ochrana svobody a bezpečnosti všech jeho členů politickými i vojenskými prostředky v souladu se zásadami Charty OSN. Od doby svého vzniku v roce 1949 NATO prosazuje zajištění spravedlivého a trvalého míru v Evropě, založeného na základních pilířích, jako jsou svoboda, demokracie, lidská práva a právní stát.
Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.