NATO by nedokázalo ubránit Pobaltí, Německo chce posílit východní křídlo

Eric Drooker

“Rusko by dokázalo pobaltské státy dobýt rychleji, než bychom se tam přesunuli, abychom je mohli bránit,” řekl šéf sil USA V Evropě Ben Hodges. Podle něj by v případě ruské agrese trvalo útočícím jednotkám 36 až 60 hodin, než by obsadily Tallinn, Rigu i Vilnius.

Desetidenní vojenské cvičení Anakonda, které v Polsku před týdnem skončilo, podle Hodgese odhalilo značné problémy uvnitř aliance. Generál uvedl, že byly problémy ve spolupráci jednotek z 22 účastnických zemí a že se nepodařilo dostatečně rychle přesunout těžkou techniku ze západní Evropy do východních zemí NATO.

Hodges také vyjádřil velké obavy o zabezpečení komunikačních kanálů uvnitř NATO. “Ani vysílačky, ani e-maily nejsou bezpečné. Vycházím z toho, že všechno, co píšu na svém mobilním telefonu, si kdokoli může přečíst,” řekl.

Šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel nicméně tento týden v Praze uvedl, že zpravodajská hodnocení aliance nenaznačují, že by se Rusko chystalo k rozsáhlé vojenské agresi. Podle něj však nelze vyloučit, že by Ruská federace mohla k destabilizaci některých pobaltských zemí použít scénář podobný z Krymu nebo východní Ukrajiny. Tomu by mělo zabránit rozmístění čtyř mnohonárodních praporů v Polsku a v Pobaltí, které by měly fungovat jako odstrašující síla.

Rusku není možné jen ustupovat, zní z Německa a Polska

Německo považuje za nutné posílit východní křídlo Severoatlantické aliance, uvedla dnes v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová po společném zasedání německé a polské vlády. Merkelová, která požaduje zvýšení německých výdajů na obranu, je zároveň přesvědčena, že aliance musí vedle odstrašování používat i dialog.

Šéfky obou vláda Merkelová a Beata Szydlová čelily dnes na tiskové konferenci několika dotazům týkajícím se nedávného vyjádření německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera, který kritizoval manévry NATO v Polsku jako chrastění zbraní a válečné štvaní.

Szydlová na slova Steinmeiera, který se stal jak v Německu, tak v zahraničí terčem kritiky, reagovat nechtěla. Řekla jen, že je pro ni důležité stanovisko Merkelové, které poděkovala za podporu posílení východního křídla NATO. O tom by měl rozhodnout nadcházející summit aliance, který se uskuteční ve Varšavě.

Německá kancléřka řekla, že považuje oba pilíře NATO za důležité, jak připravenost k obraně a odstrašení, tak dialog. Připomněla také, že se němečtí vojáci účastnili i cvičení, které Steinmeier kritizoval. Szydlová dnes také pochválila rozhodnutí osmadvacítky prodloužit protiruské sankce, není podle ní možné stále Rusku jen ustupovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články