NATO dodá Ukrajině prostředky proti útokům dronů, prohlásil Jens Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg  (Severoatlantická aliance / se souhlasem)

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | FOTO: Severoatlantická aliance / se souhlasem

Severoatlantická aliance v nadcházejících dnech dodá Ukrajině systémy protivzdušné obrany, aby jí pomohla s obranou před útoky dronů včetně těch íránské výroby. Na konferenci v Berlíně to podle agentury Reuters řekl šéf NATO Jens Stoltenberg. Bezpilotní letouny, které Teherán podle Kyjeva Rusku dodává, podle ukrajinských představitelů v posledních týdnech způsobily značné škody na ukrajinské infrastruktuře a zasloužily se i o civilní oběti.

Ruské vzdušné útoky, na nichž se čím dál častěji podílejí bezpilotní letouny, zničily za týden 30 procent ukrajinských elektráren, uvedl na twitteru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V pondělí se podle starosty Kyjeva Vitalije Klička zřítil v centru ukrajinské metropole právě po zásahu dronem obytný dům, v jehož troskách zemřelo pět lidí.

()

„Nejdůležitější, co můžeme udělat, je dodržet, co už spojenci (z NATO) slíbili, a jít ještě dál a dodat ještě více systémů protivzdušné obrany,“ řekl Stoltenberg.

„NATO v nadcházejících dnech dodá systémy obrany uzpůsobené specifické hrozbě dronů včetně těch z Íránu,“ dodal šéf NATO.

Írán oficiálně nepřiznává, že Rusku dodává drony Šáhid-136, které po zásahu cíle vybuchnou. Agentura Reuters ale dnes s odkazem na vyjádření nejmenovaných íránských činitelů napsala, že Teherán slíbil Rusku dodávky střel a dalších bezpilotních letounů, když začátkem tohoto měsíce Moskvu navštívil íránský viceprezident Mohammad Mochbar.

Ukrajina v poslední době opakovaně žádala své spojence o dodání dalších prostředků protivzdušné obrany. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy minulý týden řekl, že Ukrajina má v tomto ohledu zatím jen zlomek toho, co potřebuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články