NATO je při rozmísťování sil ve východní Evropě oproti Rusku pomalé, tvrdí generál

Shutterstock.com

Vojenská technika NATO, ilustrační foto | FOTO: Shutterstock.com

Severoatlantická aliance NATO není schopna rozmístit velké síly ve východní Evropě tak rychle jako Rusko. Uvedl to v rozhovoru pro BBC během cvičení Anakonda-16 v severozápadním Polsku velitel amerických sil v Evropě generál Ben Hodges.

„Rusko je schopné přesunout velmi rychle velká uskupení a hodně vybavení na značné vzdálenosti,“ řekl. NATO by podle něho mělo v tomto směru dosáhnout také takové rychlosti. Složitá schvalovací procedura NATO je podle kritiků příliš zdlouhavá, Hodges hovořil v ideální případě o 3 dnech.

Cvičení Anakonda-16 se ve dnech 7. – 17. června účastnilo na 31 tisíc vojáků z 24 zemí. Moskva proti vůbec největším manévrům u svých hranic protestovala. Rusko vnímá jednotky NATO jako agresora.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg současně oznámil, že NATO rozmístí v Polsku a čtyřech pobaltských zemích čtyři alianční prapory, každý o síle asi jednoho tisíce mužů.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier po cvičení varoval, aby aliance „neřinčela zbraněmi a nebyla válkychtivá“. Podle něj by podobná cvičení měly nahradit dialog a spolupráce s Ruskem. „Kdo věří, že symbolické tankové přehlídky ve východní Evropě přinesou větší bezpečnost, ten se mýlí,“ řekl Bildu.

Země bývalého sovětského bloku a členové NATO jsou podle BBC znepokojeny rychlostí, jakou Rusko anektovalo Krym během krize na Ukrajině v březnu 2014. Operace způsobila největší rozkol ve vztazích NATO a Ruska od konce studené války v roce 1991.

Ruská okupace gruzínského území po krátké válce v srpnu 2008 podle NATO také signalizovala ruskou připravenost vojensky zasáhnout v sousední zemi. Strategie vůči Rusku bude hlavním tématem jednání na summitu NATO ve Varšavě příští měsíc.

„Ruská blesková cvičení mě osobně vždy překvapí. A vy můžete vidět, proč mě děsí,“ narážel generál na anexi Krymu a pokračující angažmá na východě Ukrajiny, kde dále dodávají zbraně separatistům. Stěžoval si také na agresivní chování ruských vojenských letounů, které přes Severní moře pronikají až k Velké Británii.

Rusko podle něho již od roku 2007 cvičí své vojáky na akce u svých hranic. Budoucí konflikty podle Hodgese budou mít podobu hybridních válek a budou se týkat také kybernetického prostředí. NATO by podle něho mělo vytvořit cosi jako „vojenský Schengenský prostor“, v němž by 28 států aliance získalo volnost pohybu.

Představitelé NATO se již zabývali otázkou přítomnosti vojenských sil v blízkosti ruských hranic. Plánují nasadit jeden nový prapor do Polska a další tři do sousedních pobaltských států – Estonska, Lotyšska a Litvy. Celkem by se mělo jednat o asi 4000 vojáků.

Odstrašování Ruska bylo podpořeno americkými výdaji ve výši 3,4 miliardy dolarů. „Vidím Rusko jako jedinou potenciální hrozbu pro Spojené státy, Británii, Německo i další země. Disponuje nukleární silou a často mluví o jaderných zbraních,“ dodal americký generál.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner