NATO pomůže Ukrajině s kybernetickou bezpečností. Země dnes čelila hackerům

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg (ČTK/XINHUA/Zheng Huansong)

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | FOTO: ČTK/XINHUA/Zheng Huansong

Některé ukrajinské úřady, včetně ministerstva zahraničí, nahlásily v pátek kybernetický útok, který postihl jejich internetové stránky. Zatím není známo, kdo kyberútok způsobil, ale spekuluje se o zapojení Ruska. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v návaznosti na útoky oznámil, že aliance zintenzivní spolupráci s Ukrajinou v otázce kybernetické bezpečnosti.

Weby se ukrajinským úřadům podařilo obnovit, podle oficiálních informací nedošlo k úniku žádných citlivých dat. Podle agentury DPA se mezi postiženými institucemi ocitly i ministerstva zahraničí, energetiky, úřad vlády či centrály záchranné služby.

Místní média informují o výhrůžném nápisu v ruštině, polštině a ukrajinštině, který se objevil místo oficiálních webových stránek: „Ukrajinci! Vaše osobní údaje byly nahrány na veřejnou síť. Všechna data v počítači jsou zničená, není možné je obnovit.“

()

Na hackerský atak ostře reagoval generální tajemník NATO. „Důrazně odsuzuji kybernetické útoky na ukrajinskou vládu. NATO již léta úzce spolupracuje s Ukrajinou, aby pomohlo posílit její kybernetickou obranu. NATO a Ukrajina posílí kybernetickou spolupráci a budeme pokračovat v naší silné politické a praktické podpoře,“ napsal na twitter Jens Stoltenberg.

Severoatlantická aliance se vymezila i prostřednictvím oficiálního prohlášení. „NATO již několik let úzce spolupracuje s Ukrajinou na posílení její kybernetické obrany. Kybernetičtí experti NATO v Bruselu si se svými ukrajinskými protějšky vyměňují informace o současných škodlivých kybernetických aktivitách. Alianční experti v zemi rovněž podporují ukrajinské orgány na místě. V nadcházejících dnech podepíší NATO a Ukrajina dohodu o posílené kybernetické spolupráci, včetně ukrajinského přístupu k platformě NATO pro sdílení informací o škodlivém softwaru. Silná politická a praktická podpora NATO Ukrajině bude pokračovat,“ píše se na webu NATO.