První jednání Rady NATO a Ruska nepřineslo žádný posun. Podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga je nepřijatelné, aby NATO přistoupilo na požadavek Kremlu o nevstoupení Ukrajiny do aliance. Stejně tak není možné akceptovat stažení aliančních vojsk ze zemí, které Rusko označilo. Podle náměstka ruského ministra obrany Fomina však tímto přístupem NATO „vytváří půdu pro incidenty a konflikty“.
„Jsme připraveni jednat, ale abychom dosáhli opravdového pokroku a podstatné dohody, musí dojít k deeskalaci,“ sdělil Stoltenberg. Rozhodně to podle něj ovšem neznamená, že by aliance přistupovala na neakceptovatelné požadavky ze strany Ruska. Stažení vojsk od hranic s Ukrajinou, jako důkaz dobré vůle, ovšem Rusové odmítají.
Zástupkyně USA, náměstkyně ministra zahraničí Wendy Shermanová, přesto doufá, že se k jednacímu stolu opět zasedne. „Pokud Rusko vycouvá, bude zcela zjevné, že to s diplomacií nikdy nemyslelo vážně. Proto se kolektivně připravujeme na všechny eventuality,“ vysvětlila Shermanová.
Stoltenberg také doufá, že jednání budou pokračovat, ale dnes to potvrdit nemohl. Ruská strana si podle jeho slov vzala čas na rozmyšlenou a musí se tedy počkat, až se Kreml rozhodne. Pokud by jednání selhala, musí se podle generálního tajemníka NATO Evropa připravit na možný ozbrojený konflikt.
„Pokud Rusko znovu použije sílu proti Ukrajině a podnikne tam invazi, pak budeme muset vážně uvažovat o posílení naší přítomnosti ve východní části aliance,“ řekl Stoltenberg.