Navalnyj: Dědek v bunkru se tak bojí, že roztrhal trestní zákoník na kusy

Alexej Navalnyj v „soudní místnosti“, která byla zřízena v budově policie. (repro video twitter)

Alexej Navalnyj v „soudní místnosti“, která byla zřízena v budově policie. | FOTO: repro video twitter

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj čelí soudnímu slyšení, které má prodloužit jeho zadržení na policejní stanici. Tam byl převezen bezprostředně po svém návratu do Ruska v neděli večer.

Čtyřiačtyřicetiletý opoziční politik odletěl zpět do Moskvy poté, co strávil několik měsíců v Německu, kde se zotavoval z pokusu o otravu novičokem. Útok byl podle jeho slov proveden na příkaz prezidenta Vladimira Putina. Přítomnost agentů ruských tajných služeb na místě a dlouhodobé sledování bylo jasně prokázáno.

FORUM 24 (archiv)

Poradci a právníci opozičního vůdce uvedli, že jim byl odepřen přístup k němu na dobu celých 15 hodin poté, co byl zadržen. Navalného mluvčí řekla, že dostali čas na jednu minutu před začátkem slyšení, které bylo zahájeno v pondělí ve 12:30. (Uváděné doby jsou moskevského času.)

Podle serveru The Moscow Times, který proces sleduje online, Navalnyj řekl:

12:58: „Proč se soudní jednání koná na policii?… Viděl jsem už mnoho výsměchu spravedlnosti, ale zdá se, že dědek v bunkru (míněno Putin – pozn. red.) se tak bojí, že prokazatelně roztrhal trestní zákoník na kusy. Tohle je bezpráví nejvyššího řádu, nemůžu tomu říkat jinak,“ řekl Navalnyj ve videu, které zveřejnila jeho mluvčí.

13:13: Do místnosti byli vpuštěni pouze novináři z provládního bulváru Life Shot a státního televizního kanálu Rossija, řekla Navalného mluvčí.

13.50 Navalnyj požádal, aby byla novinářům udělena akreditace a přístup k pokrytí probíhajícího soudního slyšení. „Oni (novináři) nejsou fyzicky akreditovaní, což ukazuje na velmi podivnou předpojatost. Jsem samozřejmě zastáncem toho, aby byl tento proces co nejtransparentnější, aby všechna média měla možnost sledovat tuto úžasnou absurditu, která se zde děje. Chci … opravdové novináře, kteří právě teď stojí v mrazu před branami, aby mohli dovnitř. Nemůžete, promiňte, předstírat, že se to neděje,“ řekl Navalnyj.

13.55 Soudní jednání má padesátiminutovou přestávku. Soudce poskytl obhajobě Navalného 30 minut na seznámení se s případem a 20 minut na rozhovor s klientem.

14.05 Podle záběrů MBX Media se před policejní stanicí, kde se koná soudní slyšení Navalného, shromáždily desítky policistů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]