Přední představitel ruské opozice Alexej Navalnyj se zotavuje z otravy v berlínské nemocnici Charité. Jeho boj však není u konce a každým týdnem roste jeho rozměr. Na straně jedné skřípání diplomatických vztahů mezi Německem a Ruskem, na straně druhé pak podezření z použití nového typu novičoku nebo sílící tlak na opozičníkův tým. Navalného protikorupční nadace dál bojuje za práva ruských občanů a volby v Rusku jsou tady.
Alexej Navalnyj již není v kómatu. Potvrdila to jeho mluvčí a podrobnosti dodal i německý zpravodajský server Der Spiegel, který v této souvislosti napsal, že policie zpřísnila bezpečnostní opatření v nemocnici. Podle informací webu se jeho zdravotní stav i nadále zlepšuje, a pokud se mu povede dál dobře, lze očekávat, že za Navalným bude přicházet do nemocnice více návštěv.
Spiegel proto upozorňuje, že by tím mohla narůstat pravděpodobnost případného dalšího atentátu. Mluvčí berlínské policie odmítl k tomuto zjištění podat bližší informace.
Jak je patrné ze slov Navalného mluvčí Kiry Jarmyšové, zatím je příliš brzy na to jakkoli spekulovat. „O tom, že nabyl vědomí a reaguje na ostatní, jsme informovali v pondělí, ale článek byl velmi přehnaný a obsahuje mnoho věcných nepřesností,“ tweetovala ve čtvrtek mluvčí. Na konkrétní nepřesnosti však neupozornila a neposkytla ani žádné podrobnější informace o Navalného aktuálním zdravotním stavu. Není zatím ani jasné, jaké bude mít otrava případné další následky.
Nový, sofistikovanější typ novičoku
Německý deník Die Zeit píše, že spolková vláda nemá již žádné pochybnosti o tom, kdo za útokem stál. Podle jejich přesvědčení Navalného otrávila ruská tajná služba pověřená Kremlem.
Otráven měl být novým typem jedu novičok. Podle odborných zdrojů Zeitu je považován za škodlivější a toxičtější než všechny dosud známé varianty. Je sofistikovanější, takže začne působit později. Vyšetřovatelé našli zbytky jedu na Navalného rukou a na láhvi s vodou, ze které pil.
Operovat s tak komplikovaným jedem mohou jen odborníci, běžní zločinci se k němu nemají jak dostat. Tento fakt podporuje verzi příběhu o ruském viníkovi. Právě tam se totiž novičok vyrábí.
Podle původního plánu měl Navalnyj zemřít už v letadle. To, že se tak nestalo, je podle analytiků jen dílem souhry šťastných náhod: rychlá reakce pilota, který nouzově přistál, a také zdravotníků v Omsku, kteří Navalnému vpíchli protijed atropin.
Rusko i nadále odmítá podíl na vině. Tamní ministerstvo zahraničí hovoří o jakési „dezinformační kampani“, která prý akorát slouží k obhajobě uvalení dalších sankcí.
K otravě Navalného se ostře vyjádřila spolková kancléřka Angela Merkelová a také představitelé ekonomicky nejvyspělejších států světa G7. Ti ve svém úterním prohlášení uvedli následující: „My, ministři zahraničí G7 – Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Spojeného království a Spojených států, a vysoký představitel Evropské unie společně a tím nejdůraznějším způsobem odsuzujeme potvrzenou otravu Alexeje Navalného.“
To samé připustil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který prohlásil, že existuje „velká pravděpodobnost“, že Navalnyj byl otráven na pokyn vysokých ruských úředníků.
Od Moskvy žádají vysvětlení a otevírají otázku, zda by Rusko mělo být i nadále partnerem Německa. V tomto sporu pak využívají tématu, které by mohlo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi jako jedno z mála opravdu způsobit vrásky: zastavení výstavby plynovodu Nord Stream 2. Tento plynovod, vedoucí pod Baltským mořem, měl do Německa a Evropy distribuovat ruský plyn.
Útoky na Navalného tým
Z možných následků kauzy Navalnyj se vraťme zpátky do současného Ruska. I přestože výrazný lídr ruské opozice leží v nemocnici, jeho tým pokračuje ve svém boji proti korupci a oligarchům. Před několika dny zveřejnil video s názvem „Úplatky. Paláce. Letadla. Za tohle všechno prodali obyvatele Tatarstánu“, kde Navalnyj sice už neúčinkuje, ale to neznamená, že by video nepřinášelo hromadu šokujících informací o masivní korupci v Tatarstánu.
Navalnyj není jen mediální figurkou, jak ho častují prokremelští zástupci, ale stojí za ním silný tým desítek aktivistů, novinářů a rešeršistů, kteří důkladně prověřují nejrůznější kauzy – mj. regionálního charakteru – a odhalují ruské korupčníky.
Vzhledem k tomu, že jejich zjištění pochopitelně oficiální média v Rusku odmítají vysílat, našel si svými videi na internetu vlastní cestičku, jak na aktuální situaci poukázat: a to tak, aby to lidi bavilo; moderní formou žurnalistiky. Jeho youtubová videa jsou vtipná, chytrá, přesná a analytická. Našel si podporu mezi mladými lidmi, kteří díky videím získali docela přesný vhled do toho, co se v jejich zemi děje. To se putinovským politikům logicky nelíbí.
13. září v Rusku vyvrcholí regionální volby a jakákoliv protiputinovská síla není žádoucí. Roste počet útoků proti lidem z Navalného týmu. Zahraniční média píší například o napadení Alexeje Baraboškina, ruského aktivisty, kterého zbila skupinka neznámých mužů. Údajně mu několik dní před tím vyhrožovali a při následném útoku ho těžce zranili.
V úterý zase kdosi napadl Navalného spolupracovníky v jejich sídle v Novosibirsku, odkud budou monitorovat nadcházející regionální volby. Do jejich kanceláře vhodili skleněnou nádobu, po jejímž rozbití se místností začal linout ostrý kyselý zápach. Z kanceláře se jim podařilo utéct, ale dva členy štábu musela odvézt záchranka, protože se jim udělalo špatně. Stěžovali si na bolesti hlavy, křeče a zvýšenou teplotu. O případu informovalo rádio Svobodná Evropa. Situace se tak nadále vyostřuje.