Navalnyj: Nic mě nebolí, ale hod míčkem mi připadá jako vrh koulí

Instagram/Alexej Navalnyj

Alexej Navalnyj | FOTO: Instagram/Alexej Navalnyj

Otrávený ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj v rozhovoru pro BBC říká, že zotavit se z nervového plynu je běh na dlouhou trať s bezesnými nocemi a neohrabanými pohyby. Ruské stanici BBC však řekl, že se mu „daří mnohem, mnohem lépe“ a trval na tom, že se nakonec vrátí do Ruska.

BBC se s ním setkala v přísně střeženém berlínském hotelu poté, co strávil 32 dní v berlínské nemocnici Charité, většinou na jednotce intenzivní péče. Odmítá přijmout život v exilu a říká: „Dlouho se snažili, aby mě vyhnali ze země… Nevím, jak se události vyvinou, nehodlám riskovat. Mám svou věc, mám svou zemi.“  Také řekl, že nemá smysl přemýšlet o událostech, které nemůže mít pod kontrolou.

Pavel Hofman

Později v nemocnici „nastalo několik fází opětovného probuzení a to bylo to nejpekelnější období… Dlouho jsem měl halucinace.“

Byl přesvědčen, že jeho žena Julia, lékaři a jeho kolega aktivista Leonid Volkov mu říkají, že měl nehodu a přišel o nohy a že mu „chirurg dá nové nohy a novou páteř“. Byl si jistý, že je to „naprosto skutečné“ a takovými halucinacemi trpěl v noci.

I teď je pro něj spánek problém: „Bez prášků na spaní je to pro mě těžké. Nikdy jsem takový problém neměl. Také se mi nepředvídatelně začnou chvět ruce.“

Má časté lékařské prohlídky, včetně kognitivních testů, a říká, že fyzicky se zotavuje „poměrně rychle“. „Někdy se cítím tak nějak mimo, chodím dvakrát denně na procházky a můžu chodit docela dlouho. Pro mě je nejtěžší dostat se do auta a z auta.“ Vyjádřil úlevu, že ho nic nebolí, ale i frustraci z toho, že i tak jednoduchá věc, jako je házení míčkem, mu připadá jako vrh koulí v atletice.

Minulý týden ve svém prvním videorozhovoru po odchodu z nemocnice Navalnyj řekl, že se domnívá, že ho ruské úřady otrávily, aby odstranily hrozbu, kterou představoval pro jejich dominanci v parlamentních volbách v příštím roce. Ruská vláda jakoukoli účast na jeho otravě popřela a ruští lékaři, kteří ho léčili, prý žádný jed nenašli.

„Tvrdím, že za tímto činem stojí Putin, jiné vysvětlení nevidím,“ řekl minulý týden německému zpravodajskému magazínu Der Spiegel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner