Navalnyj opět u soudu. Prohlásil, že Putin je nahý král, který okrádá lid

Ruský opoziční předák a populární bloger Alexej Navalnyj  (ČTK)

Ruský opoziční předák a populární bloger Alexej Navalnyj | FOTO: ČTK

Alexej Navalnyj se opět objevil před soudem, tentokrát prostřednictvím videolinky z vězení. S vyholenou hlavou a pohublým obličejem opět rozhodně odsoudil Putinův režim.

Jedná se o první veřejné vystoupení opozičního politika od nástupu k dvouapůlletému trestu odnětí svobody, který je považován za mstu za jeho ostrou kritiku Kremlu, píše zpráva BBC.

FORUM 24 (archiv)

Navalnyj promluvil prostřednictvím videolinky a bylo patrné, jak na něm vězeňský oděv volně visí, což je následek jeho více než třítýdenní hladovky a zacházení s ním ve vězení. Jeho řeč ale byla pevná jako vždycky.

Prezident Putin je podle něj král bez šatů, který okrádá lid a připravuje Rusy o budoucnost. Rusové byli přeměněni v otroky.

Soudce zamítl Navalného odvolání proti pokutě za údajné hanobení sovětského veterána z druhé světové války. Navalnyj totiž kritizoval zneužití veterána v prokremelském videu. Navalnyj uvedl, že jeho váha ve vězení klesla na 72 kilogramů, což je stejně, jako kdysi vážil ve škole.

Zatímco známý kritik Kremlu mluvil, jiný soud na druhém konci Moskvy projednával návrh prokurátora na zákaz všech jeho politických organizací jako extremistických.

V očekávání rozhodnutí soudu oznámil Navalného blízký spolupracovník Leonid Volkov, že asi tři desítky Navalného štábů byly rozpuštěny, aby byli zaměstnanci a příznivci chráněni před trestním stíháním.

Tyto kanceláře byly zřízeny v roce 2017 před Navalného pokusem vyzvat Vladimira Putina v prezidentských volbách, jenže mu bylo zakázáno se do kampaně vůbec zapojit.

V pondělí moskevská prokuratura pozastavila veškerou činnost Navalného kanceláří až do rozhodnutí soudu. Omezena byla také činnost Navalného protikorupčního fondu (FBK).

Aby bylo jasno, toto rozhodnutí ničí naši politickou organizaci v Rusku, řekl tento týden Leonid Volkov pro BBC. Hovořil ze zahraničí, kde od roku 2019 žije z důvodu bezpečnosti, protože sám čelí několikanásobnému obvinění z trestného činu.

Není možné, abychom v zemi nadále působili, dodal aktivista s tím, že za takzvaný extremismus hrozí podle zákonů až desetileté vězení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner