Navalnyj označil oligarchy kolem Putina za bandu zločinců

Alexej Navalnyj (youtube)

Alexej Navalnyj | FOTO: youtube

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj vyzval Evropskou unii, aby se sankcemi zaměřila na „bandu zločinců“, která obklopuje prezidenta Vladimira Putina. 

Kritik Kremlu 27. listopadu na videokonferenci s poslanci Evropského parlamentu řekl, že ruští oligarchové se „dočasně chopili moci“ a blok 27 států musí vypracovat novou strategii pro své vztahy s Moskvou.

FORUM 24 (archiv)

Konkrétně Navalnyj vyzval EU, aby prověřila evropské zdroje příjmů a majetek ruských miliardářů, jako jsou Roman Abramovič, Ališer Usmanov a Arkadij Rotenberg, kteří mají všichni úzké vazby na Kreml.

Minulý měsíc EU a Británie uvalily zmrazení majetku a zákaz cestování na šest vysokých ruských činitelů a jeden subjekt za srpnový „pokus o atentát“ na 44-letého Navalného chemickou látkou.

Navalnyj, ostrý kritik Vladimira Putina a prominentní bojovník proti korupci, viní z pokusu o otrávení ruského prezidenta. Z berlínské nemocnice byl propuštěn 22. září poté, co strávil 32 dní na klinice po evakuaci ze Sibiře, kde náhle onemocněl.

Navalnyj prohlásil, že nevidí „velký smysl“ v uvalování sankcí na ruské úředníky či „generály“, kteří v Evropě nemají žádné prostředky.

„Proč lidé zabíjejí, tráví a falšují volby? Hlavní odpovědí jsou peníze. Sankce Evropské unie by měly být namířeny proti nim,“ řekl Navalnyj během diskuse se členy zahraničního výboru Evropského parlamentu. „Dokud budou Usmanovovy jachty v Barceloně a Monaku, nikdo v Kremlu nebude brát sankce vážně.“

Vyzval také EU, aby neuznávala výsledky všeobecných voleb v Rusku v roce 2021, pokud bude politickým oponentům znemožněno kandidovat. „Falšování a manipulace jsou nevyhnutelné prvky voleb v Rusku,“ řekl.

Úřední věstník EU 15. října zveřejnil jména cílových osob, o nichž se má za to, že jsou zodpovědné za otravu, která Navalného málem připravila o život, a také subjekt zapojený do programu, z něhož vzešla skupina vojenských nervových látek známých jako novičok. Cílovou organizací je Státní výzkumný ústav organické chemie a technologie, který byl za sovětské éry zodpovědný za vývoj novičokových nervových látek.

Německo a Francie obvinily Rusko, že plně nevyšetřilo okolnosti Navalného otravy a nepodalo na nikoho trestní oznámení. Ruské úřady obvinění ze zapojení do této záležitosti rozhodně popřely, odolaly mezinárodnímu tlaku na zahájení trestního vyšetřování a obvinily západní představitele, že kvůli Navalného nemoci zahájili dezinformační kampaň.

(Zdroj: RFE/RL.org.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]