Nebýt vás, cestoval bych v plastovém pytli na zadních sedadlech, děkoval Navalnyj pilotům a záchranářům

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj v nemocnici Charité v Berlíně (YT, AFP)

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj v nemocnici Charité v Berlíně | FOTO: YT, AFP

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj prohlásil, že za život vděčí pilotům, kteří nouzově přistáli poté, kdy v srpnu během letu zkolaboval, a záchranářům, kteří, jak tvrdí, rychle rozpoznali otravu a dali mu injekci atropinu.

Navalnyj svůj vděk vyjádřil v pátek v postu na instagramu z Německa, kde se zotavuje z otravy nervově paralytickou chemickou látkou skupiny novičok. Přítomnost tohoto typu jedu v Navalného těle prokázaly testy provedené nezávisle na sobě ve třech různých zemích.

„Díky, neznámí dobrosrdeční přátelé. Jste dobří lidé,“ obracel se 44letý Navalnyj na ty, kdo rychlým jednáním zmařili „plány zabijáků“.

Navalnyj zkolaboval 20. srpna na palubě letadla letícího ze Sibiře do Moskvy a lékaři jej udržovali bezmála tři týdny v umělém komatu. Nejprve byl 48 hodin v nemocnici v sibiřském Omsku. Tamní lékaři prohlásili, že nenašli stopy žádné otravy. Navalného poté přátelé převezli do berlínské nemocnice Charité.

Lékaři tam v jeho těle našli stopy nervové látky skupiny novičok, což je zakázaná bojová látka, a tento nález následně potvrdily certifikované laboratoře ve Švédsku i ve Francii. Navalného, který dlouhodobě kritizuje Vladimira Putina a exponenty jeho režimu, berlínská nemocnice propustila zkraje týdne.

Lékaři s ohledem na Navalného pokroky dávají naději na jeho úplné zotavení. Navalnyj však poznamenal, že to bude dlouhý proces. Jeho mluvčí Kira Jarmiš ve čtvrtek zmínila, že Navalného zotavování by mohlo trvat ještě týdny, nicméně dodala, že se přesto už chystá do Ruska.

Ve svém výše zmíněném pátečním postu na Instagramu Navalnyj uvedl, že „plány zabijáků“ zmařila „souhra šťastných náhod a rozhodných činů pilotů a záchranářů“.

„Dvacet minut po startu se mi udělalo zle a po dalších 15 minutách jsem ztratil vědomí. Bylo takřka zaručené, že po další hodinu nebude v dosahu lékařská pomoc a za další hodinu bych pokračoval v cestě v plastovém pytli na poslední řadě sedadel, kde bych děsil cestující, kteří by šli na toaletu,“ napsal Navalnyj.

„Všechno z toho, co následovalo, bylo velmi dramatické a zaslouží zvláštní vyprávění, ale nebylo by co vyprávět, nebýt těchto mužů,“ nešetřil slovy uznání.

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]