Navalnyj popisuje svá rána: poslech hymny, rozcvička. Ruské Hvězdné války

Alexej Navalnyj/instagram.com/navalny/

Alexej Navalnyj po svém uvěznění. | FOTO: Alexej Navalnyj/instagram.com/navalny/

Alexej Navalnyj popisuje, jak vypadají první okamžiky dne ve vězení, kam ho umístil režim Vladimira Putina. Příspěvek se objevil na jeho účtu na instagramu.

V pondělí jsme se tam dočetli:

Máte nějaký oblíbený moment dne? No, je tu ranní káva. Nebo když přijdete do práce v 9, odpovíte na e-maily a v 11.30 konečně (s pocitem splněné povinnosti!) otevřete sociální sítě a strávíte na nich zbytek dne?

archiv

V mé rutině jsou dvě věci, které zbožňuji. Obě brzy ráno.

V 6.00 nás vzbudí, v 6.10 rozcvička venku, ale před rozcvičkou si poslechneme hymnu. Představte si okolí kasáren. Sníh. Muži v černých vězeňských róbách, botách a kožešinových kloboucích stojí ve tmě s rukama za zády a přes celý prostor se z reproduktoru na vysokém sloupu rozléhá: Sláva, vlasti naše svobodná.

Prostě rozkoš.

Můj druhý nejoblíbenější okamžik nastane velmi brzy. Poslední úkon rozvičky. Teď ho podle mého podání všichni v mém oddílu nazývají: Impérium vrací úder. Reproduktor na sloupu přikazuje: Pochodujte na místě. Výchozí pozice – ruce na pás. Příprava. Levou nohou. Jedna-dva-tři-čtyři. A muži v černém s rozzlobenými tvářemi pochodují na místě, boty duní.

V tuto chvíli si představuji, že natáčím ruský remake Hvězdných válek, kde jsou místo bojovníků impéria vězni v kabátech a ušankách. Mají mezi zuby cigarety. Místo laserových pušek železné sochory. Bráníme zájmy imperátora, cestujeme z planety na planetu, potlačujeme rebely. Ale ať jsou kdekoliv, přesně v 6.05 poslouchají hymnu, v 6.10 cvičí a v 6.30 nalejí kaši do své kovové misky a nalijí sladký čaj. Ať tě provází síla.

Alexej Navalnyj na svém instagramovém účtu již předtím potvrdil, že se nachází ve vězeňské kolonii IK-2 v Pokrovu ve Vladimirské oblasti. Své současné vězení popisuje jako „skutečný koncentrační tábor sto kilometrů od Moskvy“. Věznice je podle agentury Reuters známá striktním režimem. Známý kritik Kremlu si tam odpykává 2,5letý trest za údajnou zpronevěru. Proces je všeobecně (kromě stanoviska ruských orgánů a oficiálních médií) považován za politický a vykonstruovaný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner