Navalnyj: Schröder se stal Putinovým poskokem, který chrání vrahy

Alexej Navalnyj (ČTK)

Alexej Navalnyj | FOTO: ČTK

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj pořádně zkritizoval bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera za kolaboraci s Kremlem. Západním politikům doporučuje, aby zavřeli hranice a zmrazili majetek všem beneficientům Putinova režimu, jeho talentované podporovatele z řad světoznámých umělců nevyjímaje.

Nebýt jednoznačných výsledků z laboratoře německé armády, jakož i té francouzské a švédské, nikdy by podle svých slov nevěřil, že by ho Kreml otrávil chemickou bojovou látkou. „O Kremlu toho víme velmi mnoho, ale že otráví civilistu novičokem, aby zemřel v letadle, to bych do něj neřekl. Ale teď je to mimo vší pochybnost prokázané. Popírat, že jsem byl otrávený novičokem je totéž, jako popírat samu chemii,“ řekl v rozsáhlém rozhovoru pro německý deník Bild.

Navalnyj nicméně pochybuje, že by Putinovi šlo jen o něj samotného. „Zavraždit mě možná nebylo hlavním cílem. Tím mohlo být zastrašení celého Ruska. Náhlá, tajemná úmrtí dokáží až šíleně zastrašit. Vzbuzuje to větší hrůzu, než když někoho jednoduše zastřelíte,“ vyvozuje z nedávného útoku.

Navalnyj by podle svých slov porazil Putina ve svobodných volbách. „Jenže Putin jde zběsile po penězích a po moci. Podnikne cokoli, jen aby se udržel u moci,“ vysvětluje.

Reportéři deníku Bild se Navalného výslovně zeptali na bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, který zrovna nedávno lživě prohlásil, že v případě otravy dotyčného ruského opozičního politika dosud neexistují žádná fakta. „Být Putinovým lobbistou je jedna věc, ovšem on se teď pokouší krýt vrahy,“ zdůraznil Navalnyj s tím, že i jeho vlastní strana se na Schröderovu práci dívá skrz prsty. „Slyšet tato slova od bývalého kancléře je zkrátka ponižující. Je to pro mě těžko pochopitelné. Je to přeci jen bývalý kancléř nejmocnější země Evropy. Schröder se stal Putinovým poskokem, který chrání vrahy,“ konstatoval Navalnyj v rozhovoru.

Na otázku po případném ruském vyšetřování připomíná, že není ani snaha cokoli podobného byť jen předstírat. „Myslím si, že to bylo na Putinův přímý příkaz,“ vysvětluje. Jakkoliv toho ve věci pokusu o vraždu Rusa v Rusku západní politici mnoho nezmůžou, použití chemické zbraně dodává celé věci nový rozměr. Jak zdůrazňuje, zájem na vyšetření tohoto případu má přinejmenším Organizace pro zákaz chemických zbraní. V opačném případě by totiž mohlo být pro různé režimy velmi lákavé nasazovat chemické zbraně proti svým odpůrcům. A jak Navalnyj upozorňuje, víme jen o těch travičských útocích, které Kremlu nevyšly. O tom, kolik vražd už dokonal, naproti tomu nemáme ani tušení.

Na otázku, co mají západní politici dělat, doporučil omezit pohyb Putinových podporovatelů. „Podívejme se, o co tu jde. Zavraždí člověka, protože se chtějí udržet u moci. Zpronevěřují peníze, kradou miliardy a o víkendu letí do Berlína nebo do Londýna, kde si kupují drahé byty a vysedávají v kavárnách. Plošné sankce nefungují. Nejdůležitější je neumožnit beneficientům režimu cestovat do západních zemí a zmrazit jim majetky. To by se mělo uplatnit vůči oligarchům a vysokým úředníkům a Putinovu nejužšímu kruhu.“

Výjimku by Navalnyj nedělal ani u umělců typu pianisty Valerije Gergijeva. „Podpořil Putina ve volbách. Když má ten režim tak rád a nechce, aby se Rusko ubíralo evropskou cestou, tak je třeba mu říct: ‚Jste velmi nadaný hudebník, ale do Evropské unie vás už nenecháme jezdit. Užívejte si Putinův režim v Rusku.’“ Od podobného postoje by šlo podle Navaného upustit tehdy, pakliže by dotyčná osobnost přestala Putina přinejmenším veřejně podporovat. „V Rusku je spousta takových lidí. Jsou velmi talentovaní i pokrytečtí. Podporují Putina, vydělávají na tom, ale raději žijí na Západě,“ poznamenává Navalnyj.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]