Navalnyj se poprvé ohlásil po otravě: Pořád ještě nic nedokážu, ale včera jsem dýchal celý den úplně sám

()

Zdravotní stav ruského opozičního aktivisty Alexeje Navalného se postupně zlepšuje. Dokonce tak, že už nemusí být připojen na mechanické plicní ventilaci. Občas také může opustit lůžko. V úterý, vůbec poprvé od srpnového kolapsu po otravě novičokem, přidal na svůj Instagram vzkaz jeho příznivcům.

„Pořád ještě nic nedokážu, ale včera jsem mohl celý den dýchat sám. Úplně sám. Nepoužil jsem žádnou vnější pomoc, ani ten nejjednodušší ventil v krku. Velice se mi to líbilo,“ píše Navalnyj na svém Instagramu. Podle zdrojů deníku The New York Times se po uzdravení chystá vrátit zpět do Ruska. „Plně si uvědomuje svůj stav, plně si uvědomuje, co se stalo, a plně si uvědomuje, kde je,“ řekl listu vysoce postavený německý úředník.

Informaci o zlepšování zdravotního stavu potvrdila už v pondělí berlínská nemocnice Charité, kde se Putinův kritik momentálně uzdravuje. „Nyní podstupuje mobilizaci a je schopen na krátké chvíle opustit své lůžko,“ zveřejnila nemocnice. Kromě toho byl Navalnyj podle kliniky úspěšně zcela odpojen od mechanické ventilace. Na přístrojích byl závislý od 20. srpna, kdy zkolaboval v letadle do Moskvy. Podle německé vlády šlo o otravu novým typem novičoku, odborníci přitom z otravy obviňují Rusko.

Německá vláda také informovala, že kromě jejich laboratoře nezávisle kontrolovali vzorky i švédští a francouzští vědci, kteří dospěli ke stejnému závěru: Navalnyj byl otráven novičokem – nervově paralytickou látkou, kterou vyvíjeli v bývalém Sovětském svazu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner