Navalnyj si stěžoval na špatné osvětlení v cele. Nainstalovali mu oslepující zářivky

Alexej Navalnyj (ČTK)

Alexej Navalnyj | FOTO: ČTK

Ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který si odpykává trest v trestanecké kolonii ve Vladimirské oblasti, poslala vězeňská správa už pojedenácté za posledních šest měsíců do samovazby, píše web stanice Svoboda. Důvodem bylo, že se údajně špatně představil jednomu z vězeňských činovníků. Navalnyj byl vězeňskou správou prohlášen za trvalého delikventa. Opoziční politik o posledních okolnostech svého věznění mluvil ve videopřenosu ze svého posledního soudního jednání. Podle Navalného má jeho cela rozměry dva krát tři metry a musí v ní sedět na železné stoličce. Kopii buňky instalovali v lednu před ruskou ambasádou v Berlíně Navalného příznivci.

Moskevský městský soud se 25. ledna zabýval politikovým odvoláním proti zařazení na seznam extremistů a teroristů Rosfinmonitoringu. Ten zahrnuje osoby odsouzené nebo podezřelé z trestných činů podle paragrafů proti extremismu. Soud stížnost zamítl. Kromě toho byly projednány tři Navalného stížnosti na správu trestného lágru.

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Web stanice Echo v pátek zveřejnil text, který Navalnyj z vězení poslal a je formulovaný jako stížnost ruským činitelům. Citujeme v úplnosti:

„Vážení členové ONK (Komise pro veřejný dohled, pozn. red.) Alexeji Melnikove a Georgiji Volkove, no, děkuji vám, chlapci, byli jste mi velkou pomocí. Skutečně to bylo zatraceně užitečné. Přišli jste za mnou a řekli mi, jak je všechno skvělé, zdravé a legální. Tak dobře. Rozumím novým podmínkám ONK. Ale na konci zprávy jste přidali větu: ‚Problémem je pouze osvětlení.‘

Proto se po vaší návštěvě nezměnilo vůbec nic (a ani léky od vás mi nedali), kromě toho, že do mé trestné cely nainstalovali obrovskou lampu, ve které byly tři velké zářivky. Proto stále nemám přirozené světlo, ale zato mám tolik umělého světla, že by mi ho mohla závidět kdejaká operační místnost. A sedět v takovém světle 16 hodin denně – to je na umření, dokonce se těžko i čte a člověk si chce zakrýt oči rukou.

Zoufale žádám, aby správa odstranila alespoň jednu z těch tří lamp, ale oni nic nedělají. Zřejmě je to jejich pomsta za to, že jste je donutili předělat osvětlení. Takže jste je donutili to udělat a já budu za tři měsíce slepý. To mi nepřijde fér. Vraťte se, sakra, a předělejte to zase tak, jak to bylo.“

Navalnyj je zbaven svobody od 17. ledna 2021, kdy se vrátil do Ruska z Německa; tam se léčil z následků otravy novičokem. Atentát na jeho osobu je zjevně dílem ruských tajných služeb a opoziční politik přežil souhrou šťastných náhod. V Rusku pak byl po návratu odsouzen soudem v procesu, který je považován za politický a zmanipulovaný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články