Navalnyj z lágru: Být jen teroristou a extremistou už je veget

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. (commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0)

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0

Alexej Navalnyj, kterého putinovský režim vsadil za jeho opoziční činnost do lágru, přes svůj instagramový účet vzkazuje, jaké jsou v jeho životě novinky. Teď byl zařazen do nové kategorie vězňů a je z něj terorista a extremista.

Navalnyj píše:

Policista mi říká: „Pojďme ke komisi, byl jste předvolán.“

Byla to největší komise, jakou jsem kdy viděl. Vypadalo to jako svatba. Stůl ve tvaru T, spousta lidí. Jen místo ženicha a nevěsty byl pod portréty vůdců náčelník. Přemýšlím, proč tak slavnostně? Na obyčejné pokárání je účastníků příliš mnoho. Chystali se přečíst rozhodnutí o popravě?

Týdeník FORUM (archiv)

Mluvčí: „Odsouzený Navalnyj k nám přišel 11. března, byl zařazen do registru preventivního dohledu jako náchylný k útěku. Operativní důstojník ten a ten poslal zprávu a navrhuje, aby byl Navalnyj vyřazen z evidence.“

Páni! Nemůžu uvěřit svým uším.

Komise hlasuje jednomyslně pro.

Moje radost byla tak bujará, že mě náčelník dokonce požádal, abych se uklidnil a mluvil, až když budou chtít. A dodal: „Počkej, ještě jsme neskončili.“

Taaaak…

Mluvčí: „Operativní důstojník ten a ten poslal zprávu, že odsouzený Navalnyj vyznává extremistickou a teroristickou ideologii. Navrhuje se zařadit Navalného do preventivní evidence jako extremistu a do preventivní evidence jako teroristu.

Komise hlasuje jednomyslně pro.

Rabín Lionel Blue (F24)

Tak jsem ze všeho oblečení strhal visačky s červeným pruhem přes můj obličej. Přišil jsem si nové se zeleným pruhem. A tak jsem se přidal k početným řadám muslimů (právě pro ně bylo vynalezeno označení „extremisté“, 70 procent vězeňských „extremistů“ jsou právě oni), nacionalistů a fotbalových fanoušků.

Zprávy jsou to dobré. Být „extrémistický“ a „teroristický“ není tak nudné jako být „útěkový“. Napočítal jsem, že větu „Navalnyj Alexej Anatoljevič, narozený v roce 1976, nezákonně zadržovaný v trestanecké kolonii č. 2“ jsem na videorekordéru řekl 1669krát (takže každé dvě hodiny kontrolují, zda jste neutekli). A mě to strašně unavovalo.

A s extremismem je to veget. Nikdo to nekontroluje. Bál jsem se, že budou chtít, abych líbal portréty Putina a učil se zpaměti Medveděvovy citáty, ale ani to nechtějí.

Nad mou palandou je jen cedule, že jsem terorista 😉.

Tolik Alexej Navalnyj. Na doplnění jen technická poznámka, co je to v Rusku „preventivní evidence“ (profylaktičeskij učet). Ta se „provádí sledováním chování osoby zařazené do evidence, výchovným působením, potlačováním protispolečenského chování, odstraňováním podmínek vedoucích ke spáchání trestného činu, prováděním kontrol v místě bydliště, zaměstnání, studia“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]