Návrat kmotrů? Babiš by si měl v Brně zamést před vlastním prahem

ČTK

Brněnský primátor Petr Vokřál, premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: ČTK

„Megapodraz, kmotři se vracejí,“ komentuje obrat ve vyjednávání o brněnské koalici premiér Babiš. Silná slova od politika, který si na dodržení slova příliš nepotrpí a měl by si zamést před vlastním prahem. Není to tak dávno, co policie řešila trestnou činnost vlivného sponzora ANO Davida Rusňáka.

ČTK

Andrej Babiš se má čeho obávat. Výsledky ANO v komunálních volbách nejsou tak přesvědčivé, jak očekával. Brno je nepříjemný precedens, který se může zopakovat i jinde. Pokud nejsilnější vládní hnutí nebude stát v čele dvou největších měst v zemi, symbolicky se potvrdí trpká příchuť jeho vítězství.

Babišova hysterie

Ať už jsou okolnosti vzniku nové brněnské koalice jakékoli, Babišova reakce je hysterická a přetažená. Původně dojednávaná sestava v čele se současným primátorem Petrem Vokřálem kromě ODS zahrnovala ČSSD a KDU-ČSL, a pokud vítěze v nové koalici nahradili Piráti, je poněkud bizarní alarmovat před „návratem kmotrů“. Ostatně od toho jsou širší koalice a opozice, aby bránily případným podezřelým aktivitám.

Premiér by však měl být zdrženlivější především z jiného důvodu. Loni na jaře na celostátní úroveň probublal brněnský skandál, který se týkal působení vlivného místního podnikatele, člena a sponzora hnutí ANO Davida Rusňáka, současně zetě ministryně financí Aleny Schillerové.  O co šlo?

Majitel investiční skupiny DRFG Rusňák byl obviněný kvůli podezření, že za pomoci bývalých detektivů ÚOOZ dostával on-line informace ze živých vyšetřovacích spisů, které proti němu vedla policie. Kromě toho si řadu let nechával zjišťovat, jestli proti němu nebo jeho firmě podnikající v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství policie zahájila nějaké kroky.

Nezákonné úniky ze spisů

Vyšetřovatelé zjistili dvanáct nelegálních přístupů Rusňáka do policejních evidencí, z nichž si nechával vytahovat informace o kauzách propojených s jeho osobou. Podezření, že se stal součástí zločinecké organizace, která si u policie zajišťovala ochranu svých byznysových aktivit, se nakonec potvrdilo a sám se k němu přiznal.

Během vyšetřování vyplavalo na povrch, že Rusňák dostával informace od bývalého policisty Michala Ratajského, který v roce 2009 odešel ze Šlachtova protimafiánského útvaru, a dal se na podnikání v bezpečnostních službách. Mezi jeho klienty patřila i Rusňákova společnost DRFG.

Zapletení brněnského podnikatele do podezřelých aktivit bylo jedním z důvodů, proč loni premiér Bohuslav Sobotka odmítl jmenovat Alenu Schillerovou nástupkyní odvolaného ministra financí Andreje Babiše. Mimo jiné nepravdivě uvedla, že nemá s hnutím ANO nic společného.

Ištvanova vstřícnost

Za podezřelých okolností probíhá i samotné vyšetřování. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které se loni v prosinci týden před jmenováním první menšinové vlády ANO odhodlalo k velmi kontroverznímu kroku. Jeho žalobci trestní stíhání Davida Rusňáka podmíněně zastavili. Vyšli tak vstříc politickým zájmům Babišova hnutí, nikoli poprvé a nikoli naposledy. Ministryni financí by jistě přitížilo, kdyby byl její zeť souzen jako součást brněnské „mafie“.

Rusňákův případ je jasný a svědčí o jeho dlouhodobém napojení na nezákonné úniky ze živých spisů. Je proto zarážející, jak snadno vyklouzl. Zvláště když v jiných podobných a méně průkazných případech (Rittig, údajné úniky z BIS) stejní olomoučtí žalobci důsledně trvají na odsouzení obžalovaných.

Podezřelý dar

Objednávání policejních úniků však nebylo jediným problémem kolem Rusňákovy osoby. Média v téže době zveřejnila zprávu, že věnoval Babišově hnutí před komunálními volbami 1,2 milionu korun a jeho žena, brněnská radní za ANO, přidala 200 tisíc. Vliv Rusňákovy rodiny v brněnské organizaci ANO v té době rostl, a proto Sobotka neuvěřil, že by o tom Schillerová neměla tušení.

Vzápětí se objevily vážné nesrovnalosti, že Rusňákův dar nebyl zaznamenán ve výroční zprávě ANO za inkriminovaný rok 2014. Darovací smlouva prý byla neplatná.

Andrej Babiš původně razantně požadoval vrácení daru a odchod Davida Rusňáka z ANO. Později však obrátil a dokonce odmítl, že hnutí tento dar přijalo. Tím se však dostal do rozporu s brněnským primátorem Petrem Vokřálem, který naopak přijetí daru potvrdil. Šéf ANO byl tehdy kritizován, že často napadá tradiční politické strany z nekalostí a neprůhledného sponzoringu, a sám má máslo na hlavě.

ČTK

Brněnská opozice tehdy obvinila Babišovo hnutí, že jižní Moravu a ANO ovládla „mafie“. Princip byl následující. Vlivný člen a sponzor ANO si zajišťoval ochranu svých podezřelých aktivit u policie, státních zástupců a ministerstva financí. Sponzorským příspěvkem a skrytým náborem členů zaplatil a zajistil prostřednictvím ANO své manželce místo na kandidátce v komunálních volbách, a posléze v radě města Brna. Příznivému místnímu klimatu napomáhal i nákup regionálních redakcí Mladé fronty DNES, mnohem méně kritických než v minulosti.

Polovičaté řešení

A jak to dopadlo se sponzorským darem? David Rusňák sice ANO opustil, ale letos v březnu vyšlo najevo, že místní organizace vrátila jen polovinu daru, tedy 600 tisíc. V té době se však už o kauzu netransparentního sponzorování Babišova hnutí nikdo nezajímal.

Pochybnosti kolem Rusňákových aktivit v regionu a polovičaté řešení celé kauzy ukazují, že by si měl premiér nejdřív zamést před svým prahem, když napadá ostatní. A to teď necháváme stranou působení Faltýnkovy klientelistické kliky na pražském magistrátu nebo na ministerstvu dopravy.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner