Návrat režiséra Sencova i námořníků se komplikuje. Rusko za ně chce podezřelého ze zkázy MH17

Bellingcat

Volodymyr Cemach velel protivzdušné obraně ruských a prokremelských militantů na Ukrajině. | FOTO: Bellingcat

Nizozemský státní zástupce vyzval Ukrajinu, aby nevydávala do Ruska ozbrojence zadrženého na východě Ukrajiny, který má možná podíl na zkáze civilního letu MH17 před pěti lety na Ukrajině. Pokud Ukrajina Nizozemsku vyhoví, získají mezinárodní vyšetřovatelé tohoto zločinu se 298 oběťmi důležitého svědka.

Státní zástupce Fred Westerbeke, který vede mezinárodní vyšetřovací tým, vyzval v dopise ukrajinské úřady, aby při výměně zadržených osob nevydávaly do Ruska militanta Volodymyra Cemacha. Tento stoupenec bandy ruských a proputinovských ozbrojenců operujících na východě Ukrajiny v oblasti, již označují jako „DLR“, by mohl podle vyšetřovatelů svědčit před soudem. Uvedený Šéf vyšetřovatelů odeslal dopis ukrajinské prokuratuře minulý pátek. Vyplývá to z informací serverů Telegraf.com a NRC Handelsblad.

Westerbeke v dopisu zdůrazňuje, jak je důležité, že Cemach, jehož zatkly ukrajinské tajné služby rozhodnutím ukrajinského soudu, „zůstává“ k dispozici pro „(další) výslech“. Letoun linky MH17 z Amsterdam do malajského Kuala Lumpuru ) byl sestřelen 17. července 2014 nad oblastí Doněcka.

Quemado institute

V případě, že Ukrajina žádost Nizozemska vyslyší, Kreml nejspíš hned tak nepropustí 24 ukrajinských námořníků, které zadržel v Kerčském průlivu mezi okupovaným Krymem a ruskou pevninou. Podobně poklesly i naděje na návrat režiséra Olega Sencova, jehož Kreml  pod vylhanými záminkami vězní už šestým rokem.

Letos v květnu vyšetřovací tým oficiálně jmenoval následující čtyři podezřelé z účasti na zkáze letu MH17: Rusy Igora Girkina (Strelkova), Sergeje Dubinského a Olega Pulatova. Kromě nich jmenoval ještě Ukrajince Leonida Charčenka.

Příčiny katastrofy vyšetřuje Společná vyšetřovací skupina (JIT), která zahrnuje zástupce vyšetřovatelů z Ukrajiny, Nizozemska, Belgie, Austrálie a Malajsie. V září 2016 JIT zveřejnila zjištění, že letadlo bylo sestřeleno raketou Buk. Loni vyšetřovatelé doplnili informaci, že se jednalo o systém protivzdušné obrany z ruské 53. protiletadlové raketové brigády umístěné v Kursku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner