ODS ve Sněmovně navrhla odsoudit násilí v Rusku a bránit Navalného, bod zařazen nebude

Premiér a předseda ODS Petr Fiala (Pavel Hofman / FORUM 24, se svolením autora.)

Premiér a předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24, se svolením autora.

Předseda ODS Petr Fiala na sociálních sítích oznámil, že Občanská demokratická strana navrhne dva konkrétní body na program poslanecké sněmovny: odsouzení násilí na občanech v Rusku a úkol pro vládu – žádost o rychlé propuštění opozičníka Alexeje Navalného. Návrh získal podporu jen čtyř desítek poslanců ze stovky přítomných.

„ODS dnes v PS navrhne usnesení: Poslanecká sněmovna odsuzuje násilí ze strany bezpečnostních orgánů Ruska proti pokojně demonstrujícím občanům. Vyzývá českou vládu, aby se diplomatickou cestou zasadila o co nejrychlejší propuštění Alexeje Navalného z vazby,“ oznámil Fiala.

Fiala rozhodnutí o návrhu vysvětlil takto: „Když před rokem 1989 docházelo k represi mocenského aparátu proti občanům v Československu, tak se nám často dostávalo podpory ze zahraničí, podpory, která byla velmi důležitá, protože pro lidi, kteří jsou pronásledováni autoritativním režimem, je důležité, aby se o jejich případu mluvilo, aby svobodný svět nemlčel, aby dal jasně najevo, že jim jejich osud, jejich lidský příběh není lhostejný. A jsem přesvědčen, že teď je řada na nás. Nesmí nám být lhostejné, co se v Rusku děje. Nesmí nám být lhostejné, jaké praktiky jsou používány v boji s opozicí,” apeloval.

Sněmovna tento návrh nepřijala. Návrh získal hlasy jen čtyř desítek poslanců ze stovky přítomných. Nepodpořil jej nikdo z poslanců SPD, stejně jako většina členů klubů ANO, ČSSD a KSČM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]