Udílení státních vyznamenání je sice ještě relativně daleko, ale o možných kandidátech už veřejnost pilně diskutuje. Zatím se objevila minimálně dvě jména, u nichž je jasné, že se medaile od Miloše Zemana rozhodně nedočkají. Generál Petr Pavel, nebo youtuber Karel Kovář totiž nejsou nekritickými obdivovateli politiky současné hlavy státu. A to se nezapomíná, obzvlášť Jiří Ovčáček rád ukazuje, jak zkušeným je kádrovákem.

Například youtubera Kovyho označil za svazáčka a snaživého bolševika, který odmítá vyznamenání, na něž stejně nikdy nedosáhne. Přitom Kovář sám uznal, že na státní vyznamenání toho ještě nedokázal dost a nikdy se, na rozdíl od mnohých jiných, nehlásil o to, že by měl 28. října stát ve Vladislavském sále.

Nová úchylka hradního mluvčího označovat každého, kdo nesouhlasí s hulvátským vystupováním prezidenta, za bolševika, je velmi úsměvná. Miloš Zeman má totiž bohatou komunistickou minulost, dokonce partaj, která měla být hned po revoluci zakázána, stále podporuje a pomohl jí i do vládní koalice. Sám Ovčáček zase psal do komunistických Haló novin a jen Kovy je tak jediným, kdo si s bolševiky nezadal a má v tomto ohledu čistý štít.

Dalším nominovaným, kterého navrhuje TOP 09, je generál Petr Pavel. Bývalý předseda vojenského výboru NATO je ovšem na „seznamu pomsty“, který si Zeman vytvořil ve své hlavě. Nejen, že Pavel je částí národa brán jako muž, kterému by velmi slušela prezidentská funkce, ale také často kritizuje to, co Zeman dělá a říká.

Jako někdejší nejvyšší vojenský představitel Severoatlantické aliance generál rozhodně ví o hrozbě ze strany Ruska víc než náš prezident, který je obdivuje i proto, že se zřejmě díky penězům z této východní země stal hlavou státu. Nekritický Zemanův obdiv k Vladimiru Putinovi se tak nikdy nemohl shodnout s pragmatickým a vyargumentovaným názorem zkušeného vojáka.

Navíc Petr Pavel si nemyslí, že by český prezident měl žertovat o zabíjení novinářů nebo schvalovat anexi Krymu. S touto kvalifikací je jasné, že nikdo v prezidentské kanceláři ani na vteřinu nezapřemýšlel nad tím, že by měl být bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky vyznamenán.

Místo toho se dočkáme pouze pár hysterických tweetů Jiřího Ovčáčka a stejně emocionálně zabarvených vystoupení Jaromíra Soukupa na jeho televizním kanálu. Přidají se i trollí farmy, internetoví diskutéři s Vysokou školou života a kritici lepšolidí a Pražské kavárny.

Tím to ovšem teprve začíná. Trumfy totiž vynese až Miloš Zeman a zřejmě to bude až těsně před státním svátkem. To teprve nazraje doba, aby nám hlava státu oznámila, jaké exoty hodlá ocenit tento rok. Seznam se za poslední roky zúžil, ale stále jsou na něm exkluzivní jména.

Třeba konferenciéři oddaní Hradu Soukup a Xaver Veselý, herec Jan Kuželka, obhajující Zemana na Parlamentních listech, nebo další, kým prezident bude chtít naštvat ty, kteří si myslí, že udělování státních vyznamenání má být důstojnou akcí. Jedna věc je už teď naprosto jasná. Ceremoniál 28. října ve Vladislavském sále bude opět ostuda, je pouze otázkou, jak velká.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora