Návrhy prezidenta lékařské komory by vedly zřejmě k masivnímu odchodu podniků z ČR

Česká lékařská komora

Prezident České lékařské komory Milan Kubek | FOTO: Česká lékařská komora

Prezident České lékařské komory Milan Kubek buď hájí za každou cenu zájmy zaměstnanců, nebo si neuvědomuje cenové důsledky svých činů. Jak uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24, požaduje zvyšování mezd, přičemž chce zároveň zvyšovat také zdravotní pojištění či pojistné na sociálním zabezpečení. To by však vedlo ke snižování zisků zaměstnavatelů.

Kubek tvrdí, že každý vzdělaný člověk, který nemá doma žádné závazky, odchází do zahraničí. Zdůraznil přitom, že mluví o problému celé ekonomiky, a nikoli pouze zdravotnictví (kde jsou podmínky kvůli způsobu řízení specifické). Zapomněl však říci, že přinejmenším stejně snadno mohou odcházet do zahraničí také podniky působící na našem území. Jedná se v případě velkých podniků mnohdy o dceřiné společnosti zahraničních koncernů, a navíc jsou některé z nich u nás jen díky tomu, že je sem přizvaly vlády (zejména ty levicové včetně vlády současné), které je nalákaly na obrovské slevy na dani z příjmů či další tzv. investiční pobídky.

Pokud by snad měl na mysli i mzdy lidí zaměstnávaných živnostníky, riskoval by tím dokonce ztrátu jejich pracovního místa či likvidaci živnosti. Živnostníci mají, zejména kvůli stávající vládě, v současnosti vyšší náklady (snad s výjimkou nákladů na pohonné hmoty, byť vláda zvýšila spotřební daň) i vyšší riziko likvidačních pokut (např. za opoždění potvrzení správnosti údajů v kontrolních hlášeních k DPH či v rámci EET).

V případech, kdy si vyšší mzdy vynutí odborová organizace i přes nákladové podmínky podniku, vede zvýšení mzdy nutně k propouštění. Vzhledem k tomu, že pak nelze propouštět záměrně výhradně zaměstnance z řad odborářů (byť jsou právě oni příčinou problémů), jsou následně propouštěni také nevinní lidé.

Nelze si myslet, že díky vyšším mzdám poroste ekonomika. Lidé v pozici zákazníků či střadatelů firmám pouze nahradí ztráty vzniklé vyššími mzdami. Pokud lidé budou více spořit, zlevní se totiž firmám úvěry. Pokud lidé budou utrácet, zvýší se ceny i objem prodejů, čímž se opět navýší zisky poškozeným firmám. Ke všemu však dojde se zpožděním a „na počátku“ budou mít peníze nespravedlivě (půjde-li o donucení, jak by chtěl prezident Kubek) zaměstnanci místo firem a živnostníků. Tím bude upřednostněna spotřeba (a v malé míře také soukromé investice domácností) před velkými nadějnými investicemi firem.

Nezvýší se celkově ani příjmy z nájmů, ať už za byty, či za pozemky. Bude totiž záležet, zda je nájemníkem zvýhodněný zaměstnanec či znevýhodněný zaměstnavatel (ať už v pozici firmy, či soukromé osoby).

V případě odchodu lékařů prezident Kubek zanedbává, že se často jedná o pobyty v zahraničí studijního charakteru a lékaři se pak vracejí s cennými zkušenostmi. Zvýšení jejich mezd by na tom nic moc nezměnilo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner