Návštěvníky koncertu Alexandrovců v Praze čekají uličky hanby

Eric Drooker

V Praze bude zpívat ruská armáda a řada lidí se s tím nehodlá smířit. Armádní soubor Alexandrovci vystoupí v sobotu 20. května v 15 a 20 hodin v Tipsport aréně. Skupina Kaputin proto organizuje protesty.

V jejich rámci vytvoří ve 14 a v 19 hodin uličku hanby pro návštěvníky koncertu, které upozorní na zločiny sovětské armády, kterou Alexandrovci velebí, i na agresivní ruskou (Putinovu) zahraniční politiku, kterou Alexandrovci také podporují.

Lidé, kteří mají zájem se protestů zúčastnit, se mohou připojit k facebookové události ZDE.

Kaputin sdružuje lidi, kteří chtějí zastavit ruské autoritářského prezidenta Vladimira Putina a jeho agresivní politiku.

Sovětská armáda zničila životy také řady Čechů a Slováků, když v srpnu 1968 zahájila okupaci Československa. Ruská armáda v současnosti okupuje ukrajinskou autonomní republiku Krym a také ukrajinský černomořský přístav Sevastopol. Okupaci obhajuje výsledky ilegálního referenda na Krymu a ilegálního obecního referenda v Sevastopolu. Ruská federace tak porušila Budapešťské memorandum, v němž se v roce 1994 zavázala k respektování ukrajinské územní celistvosti výměnou za ukrajinský jaderný arzenál. Nyní okupuje ukrajinské území, aniž by Ukrajině její jaderný arzenál vrátila.

Ruská armáda se navíc účastní bojů na východní Ukrajině na straně teroristů (separatistů). Ruská vláda přitom účast svých vojáků buď popírá, nebo v konkrétních případech tvrdila, že tam bojovali v rámci své dovolené. Konvoje, které na východní Ukrajinu posílala, pak označovala za ryze humanitární, odmítala však mezinárodní kontroly jejich obsahu.

Evropská unie, Spojené státy i některé další státy kvůli pokračující okupaci Krymu i bojům na Ukrajině uvalily na vybrané představitele ruské moci (politiky, federální návladní apod.) ekonomické sankce. Později byly sankce rozšířeny také na nebezpečná odvětví a tzv. výrobu dvojího užití.

Ruská strana na úzce cílené sankce odpověděla plošnými sankcemi na evropské zemědělské produkty, které poškozují jak evropské zemědělce, tak i jejich ruské zákazníky, kterým se v důsledku sankcí o několik procent zdražily mnohé potraviny.

Ruská armáda rovněž často narušuje vzdušný prostor či výsostné vody států Severoatlantické aliance (Pobaltí, Spojené království a další). Společně se syrským diktátorem také v posledních měsících bombarduje syrské civilisty v oblastech ovládaných syrskou opozicí a v roce 2008 bombardovala civilisty gruzínské, zdánlivě v rámci války v Jižní Osetii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]