Navštívili jsme Spolek české hospodské kultury. Tady si k pivu ještě zapálíte

Protikuřácký zákon vyhnal všechny příznivce cigaretového dýmu před hospody, bary a restaurace. Existuje ovšem místo, kde si k pivu, vínu, nebo limonádě můžete klidně zapálit. Na pražských Vinohradech totiž existuje Spolek české hospodské kultury, kde se jakoby zastavil čas. Vše prý kvůli natáčení filmu.

Jak říká předseda spolku Pavel Velíšek, účelem je přispívat k zachování a obrodě demokratické hospodské kultury s ohledem na hluboké a morálně zažité české tradice v této oblasti. I zřejmě proto se zde dočkáte popelníků na každém stole.

Pan Velíšek vysvětlil deníku FORUM 24, jak je to možné. Ve spolku poblíž známé restaurace Demínka, se totiž točí film o tradici vinohradských hospůdek. „My jsme byli vybráni, abychom v tomto filmu také účinkovali. Členové našeho spolku jsou tak komparzisté,“ objasňuje Velíšek, jak je možné, že protikuřácký zákon končí před dveřmi jeho spolku.

V době kdy jsme spolek navštívili, přicházeli první hosté, kteří si automaticky k pivu dali, jak jsou leta zvyklí, cigaretu. „Film je ze šedesátých let a v této době se ještě kouřívalo. A točí se dobový historický snímek, takže kvůli filmařům to musíme udělat a komparzisté tak kouří,“ zní jasné vysvětlení.

Stát se členem spolku a přijít si dát cigaretu, není nic těžkého. „Podepíšete nám stanovy, se kterými souhlasíte po dobu natáčení a po dobu, co tu budou páni filmaři „vyvádět“. Dostanete členskou legitimaci a zaplatíte pouze poplatek 10 korun na měsíc,“ říká Velíšek.

Obavy o kontroly policií předseda spolku nemá. „Točí se film, lidé si zapálí. Když se nebude točit, máme tady program a kouřit se tu nebude,“ ujišťuje místní vedoucí, v jehož podniku visí nad barem obří cigareta, věnovaná senátoru Jaroslavu Kuberovi. „Pan senátor je náš čestný člen. Tu cigaretu jsme mu předávali v den, kdy pan prezident, silný kuřák, podepsal nedemokratický zákon,“ vysvětluje Pavel Velíšek.

Film se podle smlouvy bude natáčet do 25. 2. 2018. „Jestli tedy stihneme ještě letní období. Pokud ne, je možné, že se třeba o kvartál nebo o dobu, o jakou nás pan režisér Jirka Babica požádá, prodlouží,“ říká šéf Spolku české hospodské kultury. Dále se údajně počítá s natáčením jednoho filmu a jednoho seriálu.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]