Navštivte Ukrajinu bez rizika, láká Google na speciální stránku

Google, ilustrační foto (AdobeStock)

Google, ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Na platformě Google Arts & Culture byla otevřena speciální stránka „Ukraine is Here“ (Ukrajina je tady), jež je věnovaná ochraně ukrajinské kultury a její propagaci. Google tak reaguje na probíhající válku, která znemožňuje normální návštěvu Ukrajiny v rámci turismu.

Projekt připravila společnost Google ve spolupráci s Ministerstvem kultury Ukrajiny a největšími tamními muzei. Příprava projektu odstartovala již před pěti lety, ale aktuální situace na Ukrajině práci urychlila.

()

Zahraniční turisté se kvůli válce nemohou na území Ukrajiny dostat, a navíc bylo mnoho historických staveb, muzeí, archivů, kostelů, knihoven i dalších kulturních památek poškozeno při ostřelování či zcela záměrně zničeno ruskými okupanty.

Projekt Ukraine is Here je rozdělen do čtyř hlavních oblastí. Část „Kultura“ nabízí pohled na ukrajinské lidové tradice, historii národních krojů a šperků, ale představuje i tradiční řemesla a lidovou hudbu. Jednou z kapitol této části je „Ukrajinská kuchyně“, kde lze najít recepty na typická jídla, jako je boršč, bramborové placky, kyjevský řízek, chersonský lilek, poltavské knedlíky, donbaská stopka a mnoho dalších specialit.

V sekci „Architektura“ lze virtuálně navštívit 3D modely historických památek, jako jsou například katedrála svaté Sofie v Kyjevě, Národní divadlo opery a baletu, kostel svatého Mikuláše, Muzeum umění v Chersonu, pevnost Belgorod-Dněstr v Oděské oblasti, zvonice katedrály Nanebevzetí Panny Marie v Charkově a mnoho dalších. Chybět samozřejmě nemohou ani slavné Potěmkinovy schody v Oděse, které proslavila nezapomenutelná scéna z filmu Křižník Potěmkin.

Samostatná část je pak věnována Kyjevu, kde je divákům prezentován například Dům s chimérami, památky Zlatá brána a Vlast či Kyjevskopečerská lávra.

Virtuální galerie v sekci „Umění“ prezentuje expozici Galaganského regionálního muzea umění Černihiv, představuje staré ikony, stejně jako díla ukrajinských avantgardních umělců počátku dvacátého století, ale také láká k prohlídce pavilonu Ukrajiny na Benátském bienále.

Ve čtvrté části, která je označena jako „Příroda“, jsou nabízeny pohledy na atraktivní turistické cíle. Třeba horu Makovica, vodopád Luga, Kamennou mohylu v Záporoží a spoustu dalších míst.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články