Navzdory všem již známým zvěrstvům podporuje válku na Ukrajině 74 % Rusů

Následky ruské agrese na Ukrajině / Ilustrační foto (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Následky ruské agrese na Ukrajině / Ilustrační foto | FOTO: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Podle průzkumu, který uskutečnilo Levada Center na konci dubna, se podpora agresivní války proti Ukrajině i akce ruské armády těší přímé podpoře 74 procent Rusů. Proti armádním akcím se vyslovilo pouhých 19 procent dotázaných.

Během posledního měsíce začala podle výzkumníků pozornost upřená k tomu, co se děje, postupně klesat. V současnosti situaci kolem Ukrajiny sleduje pozorně 59 % respondentů (26 % „velmi pozorně“ a 33 % „poměrně pozorně“). Nejčastěji dění sledují lidé ve věku 55 let a starší (71 %), ve skupině 40–54 to je 62 %, ve skupině 25–39 let přibližně polovina (49 %) a v nejmladší skupině 18–24 let to je více než třetina (36 %).

(Týdeník FORUM)

Rusové většinou uvedli, že je válka znepokojuje, což prohlásilo 82 % dotázaných. Šest procent se bojí ukrajinských nacistů a pět procent má obavy z toho, aby se boje nepřenesly na území Ruské federace. Čtyři procenta pak odrazují od války sankce, které jsou proti Rusku uplatňovány. Nejvíce znepokojeni jsou respondenti ve věku 55 let a starší. V této skupině to je 90 %.

Přes dvě třetiny respondentů (68 %) si myslí, že válka s Ukrajinou pokračuje úspěšně, tomu, že vše jde podle plánu, věří více než čtvrtina Rusů (27 %). O vítězství Ruska je naprosto přesvědčeno 73 % Rusů. Vinu za smrt civilistů a za zničení ukrajinských měst přenáší více než polovina ruských občanů (57 %) na NATO a USA, které však v konfliktu nijak přímo zapojeny nejsou. Pouze 7 % se domnívá, že viníkem je Rusko.

Respondenti, kteří se domnívají, že „zvláštní operace“ neprobíhá úspěšně, své tvrzení vysvětlují následovně tak, „že se vše vleče, trvá to dlouho“ (48 %), „umírají tam civilisté a děti, umírají tam naši vojáci, jsou tam velké ztráty“ (31 %).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]