Názor The Guardian: Nemáme pohrdat řeckým referendem

Eric Drooker

V Řecku to jednou muselo prasknout – a teď se to stalo. Během šesti let mizela pracovní místa, pohasínala naděje a generační pokrok při zlepšování životní úrovně obyvatelstva byl zmařen. Mezi obyvateli vzrostl počet sebevražd a pocit nezávislosti se zmenšil. Země byla přibita na kříž měny, kterou jí nikdy nemělo být dovoleno přijmout, napsal v úvodníku britský list The Guardian.
Když pomineme nynější tahanice ohledně návrhů a protinávrhů, které řecký premiér Alexis Tsipras v pátek rezolutně ukončil půlnočním slibem referenda, pak skutečné pozadí řeckého rozhodnutí přestat hrát evropskou hru vypadá takto.
Impulzivní a nezkušený řecký premiér porušil všechna pravidla diplomacie a své krajany nevaroval, že hodlá vyhlásit referendum, dokud s ním nevyrukoval na veřejnost. Možná se tím připravil o poslední páku, kterou mohl využít při jednání o podmínkách finanční pomoci.
Jeho rétorika staví jeho mandát do kontrastu s předpoklady nesmlouvavých technokratů a ignoruje mandáty věřitelských vlád. To ohrožuje prostor, v němž je evropský klub s 28 členy nucen hledat kompromis. A sama otázka, kterou chce hlasujícím položit – zda souhlasí s podmínkami věřitelů pro prodloužení finanční pomoci, jež ale mají vypršet pět dní před nedělním hlasováním – je zřejmý nesmysl.
Nijak proto nepřekvapí, že prvotní reakcí ministrů financí eurozóny jednajících v Bruselu bylo trvat na tom, že finanční pomoc skutečně skončí dneškem. Jediný, kdo nesouhlasil, řecký ministr financí Janis Varufakis, si musel sbalit kufry. Začal se všeobecně ujímat názor: „Tak nechme Řecko jít.“
Ale do nedělního večera jako by si to všichni nechali projít hlavou. Evropská centrální banka (ECB) po prohlášení, že nebude moci Řecku poskytnout eura navíc požadovaná na udržení provozu bankomatů, upřesnila, že dřívější pomoc odstřižena nebyla.
Evropská komise zveřejnila bezpodmínečný návrh věřitelů, ale vzápětí začala tvrdit, že v plánu bylo od počátku spojit toto tvrdé krátkodobé schéma s budoucím zmírněním dluhu. A zakrátko i šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová vydala prohlášení obhajující další jednání s Řeckem.

Je to trik věřitelů?
Změna názoru věřitelů může být trikem, jak destabilizovat Tsiprasovu pozici před referendem. Doufejme však, že je upřímná. Pokud trhy uvidí, že se jeden dílek eurozóny odlomil, vypuknou nepřetržité a drahé spekulace o tom, kde se objeví další prasklina. A věřitelé by měli mít dost pokory, aby dokázali přiznat, že jejich program úsporných opatření pro Řecko selhal.
Nic z vynucených řeckých škrtů nevylepšilo splatnost dluhu, a přesto věřitelé požadují další. Ztráta zhruba pěti procent britského národního důchodu v roce 2008 se dala vyřešit finanční injekcí v podobě jednoho procenta HDP. Po Řecku, kde zmizelo 25 procent ekonomiky, se místo toho žádá dárcovství finanční krve, jehož přímým efektem je stažení jednoho procenta požadavků.
Především se však EU, jejíž demokratickou reputaci napadají populisté od Británie po Maďarsko, musí vyhnout tomu, aby dále podpořila kritiky. EU pomohla zlikvidovat řeckou vládu Jorgose Papandrea poté, co v roce 2011 navrhl kontroverzní referendum o záchranném programu. Přinutit druhou vládu, aby nekonzultovala s trpícím obyvatelstvem, by mohlo budit nebezpečný dojem povýšeného pohrdání. Klub demokracií si nemůže dovolit, aby se postavil byť proti jednomu národu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]