Názor z radnice obce: EET je útokem na naši svobodu

Eric Drooker

Ministr financí Andrej Babiš se rozhodl pomocí vládní koalice protlačit silou v Parlamentu zákon o tzv. Elektronické evidenci tržeb. Ten je absolutně likvidační pro drobné podnikatele. V takové malé hospodě někde na vesnici je její majitel rád, že vůbec přežívá a musí počítat každou korunu. Z jejího provozování má většinou jen malý zisk. To, že je povinen si pořídit registrační pokladnu řádově za tisíce korun, bude znamenat jediné, hospodu zavře a lidé se nebudou mít kde scházet. Ono jsou to totiž v malých obcích a osadách jediná místa, kde mají tuto možnost.

A také se může stát, že dotyčný živnostník nenajde novou práci a přihlásí se jako nezaměstnaný na úřadu práce. Takže stát mu bude muset vyplácet podporu v nezaměstnanosti. To, že by EET v tomhle případě přinesla více daní, je nesmyslem. Mnozí malí podnikatelé mají minimální zisk, a tak žádné daně stejně neplatí. Ohroženy jsou také mezi lidmi oblíbené farmářské trhy s nabídkou kvalitních českých potravin, protože pro mnohé potenciální prodejce bude jednodušší svůj stánek zavřít než si pořizovat drahé zařízení pro EET.

Přínos celého systému je sporný, daňovým únikům stejně nezabrání, jen likviduje podnikatelské prostředí a šikanuje slušné podnikatele. O něčem svědčí také fakt, že v jeho zavedení jsme si vzali vzor z Chorvatska, které rozhodně nepatří mezi ekonomické a daňové premianty. Já osobně to považuji za útok na lidskou svobodu, další pokus, jak sešněrovat náš život nesmyslnými byrokratickými omezeními. Můj otec byl za bývalého režimu 14 let vězněm svědomí v komunistických lágrech, protože odmítal rudou totalitu. Velice si vážil toho, že v roce 1989 jsme získali svobodu, ke které, troufám si tvrdit, i on přispěl. A nyní mně to připadá, jako bychom se jí postupně vzdávali.

Doufám, že tento nesmyslný zákon, který ohrožuje podnikatelské prostředí, zamítne Ústavní soud. V opačném případě vyzývám všechny živnostníky, aby se proti němu razantně postavili a využili všech možností protestů, včetně toho, že v nadcházejících krajských volbách nedají hlas hnutí ANO, které je jeho autorem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články