Názor z Ruska: Za Petra Fialy Česko zmizí z mapy světa

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK/AP/Mikhail Metzel)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK/AP/Mikhail Metzel

Bratrské slovanské duše blízké režimu Vladimira Putina už nevědí, jak víc by nám šlo prokázat přízeň a ukázat starostlivost o náš osud. Toho nabádání a otcovské starostlivosti už je tolik, že to ani nestíháme sledovat.

Na ruském propagandistickém webu Sputnik, který oblažuje svými názory svět asi v třiceti národních mutacích, jsme se v české verzi dočetli, jak špatně dopadneme, když budeme Kreml zlobit.

()

Dne 1. prosince se tam dozvídáme, že „na otázky Sputniku odpovídá ruský specialista na střední Evropu, bohemista Vadim Truchačev“.

Nejdřív se zamýšlí nad tím, jak to tady budeme mít těžké s covidem, a pak přechází k věci: „Nicméně, chci však říci jednu hlavní věc pro nás. A tou jsou záměry upravit směřování zahraniční politiky v tradici Václava Havla. Bylo totiž oznámeno přezkoumání vztahů s Moskvou a Pekingem, i když, kam zajít ještě dál… Ale pokud tomu dobře rozumím, kabinet Fialy hodlá přivést česko-ruské vztahy na nulu. Co to bude znamenat pro Moskvu? Jedině to, že Česká republika pro ni na nějakou dobu zmizí z mapy světa. A Českou republiku bude v Rusku (jak lze logicky předpokládat) zastupovat zřejmě Slovensko.“

Pak se líčí, jak zle už na tom teď vzájemné vztahy jsou: „V současné chvíli zůstalo na Velvyslanectví České republiky v Moskvě pět lidí, kteří prakticky nemají co dělat. Jedním slovem řečeno – vzhledem k přístupu Petra Fialy k ruské vládě není šance na obnovení vztahů… K prolomení začarovaného kruhu, do kterého byly záměrně zahnány česko-ruské vztahy, je nejprve nutné vzájemně navýšit personální obsazení diplomatických misí. V Moskvě i Praze. Pokud tomu ale dobře rozumím, nová česká vláda se chystá vydat opačným směrem, aby prohloubila propast, která se otevřela. Prezidenta Zemana, který by pomohl situaci urovnat, ale zřejmě odepsali.“

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Ta poslední věta je hezká. Rádi bychom věděli, jestli už prezidenta Zemana odepsali i v Moskvě a chystají se podpořit nějakou další služebnou bytost, která by tady dělala Kremlu chapadlo. Zeman se ale odepsal sám, za to my nemůžeme.

„Specialista“ Truchačev ale nějak nezmiňuje, proč k tomu omezení personálu na ambasádách došlo. Rusko tady mělo dost neproporční počet lidí, a čím se mnozí z nich zabývali, je celkem jasné. Podnětem k odeslání diplomatů domů byla účast ruských agentů na výbuších ve Vrběticích. Kreml samozřejmě tvrdí, že se nikomu nic nedokázalo, ale nějak není schopen vysvětlit, proč se pracovníci ruských tajných služeb u nás vyskytovali s falešnými pasy a dožadovali se vstupu do vrbětického muničního areálu. Jde ostatně o dost proslulé osoby, které už se činily i v jiných zemích a zůstaly po nic další výbuchy a útoky novičokem.

Nakonec ale „specialista“ Truchačev naznačuje, jak na to Rusko půjde. Spolehne se na zdejší kremelské mloky: „Vláda nemůže nezohlednit zájmy jednotlivých skupin, například podnikatelské sféry, které se pravděpodobně nebude líbit úplné zpřetrhání vazeb s Moskvou a ruským trhem. Česká podnikatelská sféra proto zřejmě bude usilovat o odvolání Fialovy vlády nebo o to ji nějak přeformátovat a odstranit z ní rusofoby. Především pak z TOP 09.“

To je hezké, že víme, odkud ten vítr bude také vanout.