Názorný průvodce užitečného kremelského idiota vám vysvětlí, jak máte rozumět protestům

(repro: Twitter)

K dobře vymyšlené ideologii patří, že dokáže vysvětlit všechno, co se ve vesmíru děje. Někdy se může zdát, že nějaká fakta do vytvořeného obrazu nezapadají. Pak se pružně zjistí, že to buď nejsou fakta, nebo všechna fakta, nebo nejsou správně pochopena.

Pokud například v nějaké zemi panuje zkorumpovaný režim, který už lidem leze na nervy, obyvatelé se někdy bouří. Jestliže je však tato vláda v přátelském vztahu s Kremlem, musí být obyvatelé v neprávu, něco nepochopili, nebo to nejsou skuteční obyvatelé. Tak je tomu teď například ohledně dění ve Venezuele.

Užívatel Darth Putin na Twitteru zveřejnil malé schémátko, které pomůže zájemci vysvětlit jakékoli dění v cizí zemi bez velké námahy. Prostě si na něj klikněte a rozšíří se vám obzory.

Twitter/ F24

Venezuela, Ukrajina, Rusko, Sýrie, to jedno. Ve vědě (někdy) platí, že jednodušší vysvětlení bývá pravdivé. A toto vysvětlení temného pozadí protestů je tak jednoduché, že musí být přece absolutně pravdivé. V podstatě by se toto schéma dalo použít jako algoritmus pro nepříliš sofistikovaný trollovací program.

Pojem užitečný idiot se připisuje Leninovi, ale není doloženo, že by ho použil. Už za něj se ale používala tato praxe. Zatímco za Lenina a Stalina v SSSR stříleli lidi a řádil hladomor, přijížděli zahraniční hosté, které ubytovali v luxusních hotelech, živili je kaviárem a povozili po kolchozech. Pak se takové bytosti vracely do svých domovských zemí nadšené, jak je to v SSSR báječné.

Ideálním adeptem na užitečného idiota jsou politici, akademici, novináři a umělci, kteří naočkované poselství šíří dál a dělají to z vlastního přesvědčení, dobrovolně a rádi.

A tak to bylo, je a bude.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]