Ne všichni podnikatelé kolabují. Šikovný premiér zbohatl o další čtyři miliardy

repro: Anobudelip.cz

Zatímco majitelé hospod teď řeší, jestli skončí, nebo si ještě někde půjčí, aby přežili, tak ne všichni podnikatelé jsou v krizi. Povedený rok má za sebou Andrej Babiš. Majetek pana premiéra vzrostl meziročně o pěkné čtyři miliardy. A dobře nakročeno má i dál.

Jmění Andreje Babiše, beneficienta holdingů Agrofert a SynBiol, který tvrdí, že není ve střetu zájmů, dosahuje podle analýzy časopisu Forbes aktuálně 74 miliard korun. „K vítězům koronavirové krize patří český premiér Andrej Babiš. Zemědělství, potravinářství a hnojiva patří pochopitelně k nejméně ovlivněným oborům. Široký záběr jeho podnikatelských zájmů sice letos vyvolal značné kolísání jak mezi jednotlivými oblastmi, odkud pochází jeho majetek, tak v jejich rámci, ve výsledku je na tom ale Andrej Babiš stále lépe. Začátkem roku vlivem pandemie utrpěla média i zemědělství, to se však vlivem sezonnosti nakonec dostává na lepší čísla než vloni,“ analyzuje Forbes.

Jde samozřejmě o další důkaz toho, v jak hlubokém střetu zájmů se premiér nachází. To, jak rozsáhlý majetek bude mít, je přímo úměrné tomu, jak se bude dařit Agrofertu. Tedy skupině firem, která je intenzivně navázána na stát přes dotace a státní zakázky. Příkladů je mnoho – od ohromných dotací do zemědělství, které Agrofert čerpá, přes dodávky biosložky do nafty, kterou pro změnu Agrofert dodává státu, až po těžbu státních lesů, kterou provádí Agrofert také.

Byznys holdingu je závislý na tom, jak budou rozhodovat státní úředníci. A státní úředníci jsou v konečném důsledku podřízení premiéra. Premiéra, který je beneficientem Agrofertu. Tohle už se nedá považovat za podnikání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner