Nebe bylo jeho osudem: Sestrojil první helikoptéru, zemřel při náletu

Eric Drooker

Psalo se 13.listopadu roku 1907 a první “helikoptéra” se v Normandii odlepila od země. Tehdy se totiž Francouz Paul Cornu poprvé dokázal se svým strojem vznést do vzduchu. Sice jen na pár centimetrů a sekund, ale i tak se zapsal do historie. 

Francouzský letecký inženýr se na začátku listopadu (podle některých informací už osmého) stal prvním konstruktérem vznášejícího se stroje s rotačními křídly. Stačilo k tomu, aby se na svém “vrtulníku” vznesl na dvacet sekund do výšky 0,3048 m. 

Rodák z Glos la Ferrière svůj pokus vzletět opakoval ještě několikrát. Dostal se až do výšky 1,524 m a rychlost letu stanovil na 9,656 kilometrů za hodinu. Tím ovšem jeho pokusy o dobývání oblohy skončily. Dále se raději věnoval výrobě jezdeckých kol, která mu přinášela lepší obživu než jeho vynalézání.

Normandie však nebyla pouze místem, kde Cornu zažil svůj nejšťastnější den, ale stala se mu také osudnou. V roce 1944 byl totiž letecký inženýr zabit ve městě Lisieux, při spojeneckém bombardování, provázející Den D.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články