Nebezpečí Okamurova pseudovlastenectví sílí

Eric Drooker

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury rozehrává další kolo svého pseudovlasteneckého populismu a využívá k tomu zdražování potravin, pohonných hmot a energií, které pokračuje také z důvodu války na Ukrajině a zvyšování cen ropy, plynu a obilovin.

Okamura tak stále dokola opakuje, že vláda se na české občany úplně vykašlala a její opatření proti zdražování jsou výsměch. Okamžitě to také spojuje s kritikou Evropské unie. „Radši bude poslouchat diktát Bruselu, než aby pomohla českým občanům,“ vyčítá předseda SPD vládě Petra Fialy.

Tomio Okamura se očividně snaží využít toho, že společně s hnutím ANO tvoří jedinou sněmovní opozici, takže se vůči Fialovu kabinetu vymezuje, co to jenom jde. „Je již téměř půl roku po volbách a vláda Petra Fialy (ODS) neudělala po celou dobu vůbec nic pro občany, aby zlevnila energie, potraviny či zlepšila dostupnost bydlení. Udělala vládní pětikoalice ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů pro naše občany vůbec něco? Sami si přidali peníze i funkce, ale na naše občany čas nemají,“ kritizuje Okamura vládu.

Také se hlásí ke snižování daní na energie a pohonné hmoty a základní potraviny, které provádějí „vlastenecké vlády Polska a Maďarska“. Naopak napadá opatření Fialovy vlády:„Přimíchávání biopaliv jako složky do pohonných hmot zlevní jeden litr pohonných hmot zhruba o jednu korunu. Slyšíte dobře! Co se týká zrušení silniční daně, tak to se týká pouze vozidel, která používají pro svou činnost živnostníci a podnikatelé. Tato daň se vypočítává podle objemu motoru a je v rozmezí 1 200 až 4 200 korun za rok. Jinými slovy, vůbec se běžných občanů a provozovatelů soukromých motorových vozidel netýká. Takže suma sumárum: Obyčejný člověk ušetří na jednom litru pohonných hmot jednu korunu! To je výsměch!“

Šéf SPD zároveň tvrdí, že systémovým řešením extrémního zdražování je odstoupit od Green Dealu EU a systému obchodování s emisními povolenkami a přestat vyvážet naši elektřinu na nadnárodní burzy. To by mělo dalekosáhlé dopady a znamenalo by to částečný odchod ze společného evropského trhu. Důsledky takových kroků hnutí Svoboda a přímá demokracie samozřejmě nedomýšlí. Tomio Okamura rovněž říká, že Evropská unie zničila…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články