Nebřenský z Vltavy: Švejkovská chytristika se s námi táhne jako smrad

(Jiří Starha)

FOTO: Jiří Starha

Kdo by neznal písničky jako Marx Engels Beatles, Kapitán pejsek anebo Prasátko… které nemá hlad. Kapela Vltava, která se v devadesátkách stala díky své jedinečné poetice vyhledávanou atrakcí, začátkem století přestala vystupovat. Její frontman Robert Nebřenský, známý také z divadla Sklep, ztratil sílu odolávat tlakům vydavatele na vyrábění rádiových hitů. Trvalo sedm let, než obdržel „vyrozumění, že má jít dělat svou práci“. Aktuální album Spass muss immer sein je tím nejzajímavějším, co jsem letos slyšel. Nesmírně obrazivá a hudebně propracovaná kolekce je jednak originálním komentářem ke stavu světa, jednak Robertovým vyrovnáním se s osudem, s hledáním táty a pochopením smyslu vlastního otcovství.

Proč už na koncertech nehrajete znělku 30 případů majora Zemana?

Hudba je to stále úžasná, ale doba se změnila tak, že by hrozilo skoro opačné vyznění, než jaké fungovalo kdysi.

Už to nefunguje ani jako dada?

Když jsme to v roce 1986 začali hrát, byl v tom nenapadnutelný výsměch režimu. Potměšile jsme mohli tvrdit, že znělku hrajeme jako poctu skladateli Zdeňku Liškovi, ale v kontextu dalších písní to byl dokonalý výsměch. Tohle spiklenectví s publikem se rozplynulo v devadesátkách, kdy se major Zeman do omrzení reprízoval a nová generace už v něm viděla jenom podivnou estébáckou detektivku. Dnes by hrozilo, že ji snad dokonce opěvujeme. Ale Liškova hudba zůstává geniální. Petr Venkrbec celou orchestrální znělku kdysi zapsal do not. Když jsme začali zápis zkoumat a řešit, kdo co bude hrát, našli jsme v partituře věci, které hudebně nedávaly logiku, byly vlastně špatně a přitom fungují neuvěřitelně. Dodávají skladbě dramatičnost, napětí, rozuzlení, vše, co je potřeba vystihnout v krátké skladbě. Musel mít neskutečně silnou hudební představivost a jeho tryskající a objevné skladatelské postupy dokazují nadhled a humor.

Nové album Spass muss immer sein je skrznaskrz lyrické, do jeho obrazů vábíte posluchače jako krysař. Mám ale šanci poznat, že vznikalo na přelomu druhé a třetí dekády 21. století? Má nějakou společenskou kotvu?

Když se píseň povede, měla by mít všelidskou platnost, aby si v ní člověk mohl najít svůj vlastní pocit. Když připravené téma uzraje, ­náhle se rozbliká a oživne, …

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články