Nebuď jako Vildumetzová, ověřuj si zdroje. Rakušan si kvůli dezinformacím rýpnul do Babišovy poslankyně

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) (Pavel Šmejkal / FORUM 24 / ČTK / Taneček David)

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24 / ČTK / Taneček David

Ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nenechala chladným poslankyně a bývalá hejtmanka za hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová. Důvodem je zmanipulované video, které sdílela na svých sociálních sítích. Podle Rakušana je to krátkozraké a nezodpovědné. Zároveň vyzval, aby si lidé ověřovali zdroje.

„Stínová ministryně vnitra by měla vědět, že proti dezinformacím se nebojuje jejich šířením. Sdílet video zpochybňující práci policistů jen proto, aby si mohla rýpnout do Rakušana, je od paní Vildumetzové krátkozraké a nezodpovědné. Nebuď jako Jana Mračková Vildumetzová. Ověřuj si zdroje,“ napsal Rakušan na svém twitterovém účtu.

Rajchlovi demonstranti chtěli zaútočit na Národní muzeum. Bylo zadrženo 18 lidí. (Pavel Hofman / FORUM 24)

Muž v hnědé kukle

Minstr vnitra tak reagoval na video, které Vildumetzová sdílela na sociální síti. To má dokazovat, že při sobotním útoku proruských demonstrantů a sympatizantů Jindřicha Rajchla na budovu Národního muzea měla konflikt vyprovokovat policie.

„Dostalo se ke mně toto video. Šíří se s komentářem, že muž v hnědé kukle dá policistům povel k útoku a konflikt tak vyprovokuje. Já věřím tomu, že policie měla relevantní důvod. Na videu je pouze malý výsek dění. Ministr Vít Rakušan by to ale měl vysvětlit, ať vyvrátí spekulace,“ zveřejnila Vildumetzová společně s videem.

Záběry šíří také organizátor sobotní proruské demonstrace Jindřich Rajchl a další lidé. Policisté se však proti takovému tvrzení ohradili a zveřejnili video, které jasně dokazuje, že žádný konflikt nezačali. „Jedno video je kolikrát více než 1000 slov. Jak je patrné z námi pořízených záběrů, po celou dobu byl přístup policistů pasivní a defenzivní, přičemž o jakémkoliv rozdmýchávání situace nemůže být řeč,“ vzkázali.

„Policisté se naopak v řadě případů museli potýkat s nevybíravým jednáním, ať už se slovními, či v několika případech i fyzickými ataky a k použití donucovacích prostředků přistoupili až v době, kdy někteří účastníci stupňovali svoji agresivitu a nereagovali na opakované výzvy,“ dodala policie v reakci na twitteru.

Měla byste se omluvit

Sama Vildumetzová pak za vysvětlení policistům poděkovala. Dezinformační video však se svého twitterového účtu dosud nesmazala a opět si rýpla do ministra vnitra. „Je velká škoda, že ministr vnitra Vít Rakušan nebyl doteď schopný vystoupit, aby eliminoval šíření nepřesných informací, které okolo tohoto videa kolují,“ vzkázala poslankyně z hnutí Andreje Babiše.

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) (ČTK / Šimánek Vít)

Na chování Vildumetzové reagovala také předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Po zveřejnění videa je zřejmé, že ohýbáte realitu. Měla byste se okamžitě omluvit policistům, kteří dělali dobře svou práci a zamezili výtržnostem. Když mě chcete odvolávat za vaše nedodržování pořádku v poslanecké sněmovně, snesu to. Nepoškozujte však dobré jméno záchranného systému,“ okomentovala.

Lidé v sobotu zaútočili na Národní muzeum na základě výzvy někdejšího mluvčího Holešovské výzvy Slávka Popelky. Ten k tomu účastníky Rajchlovy demonstrace podněcoval ještě před začátkem akce, kdy chodil po Václavském náměstí s tlampačem. Žádal právě stržení ukrajinské vlajky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články