Spor mezi Evropskou komisí a Českou republikou, který vznikl kvůli dotacím či střetu zájmů expremiéra Babiše, nekončí. Proti pokutě, kterou naše země dostala, se zřejmě nebudeme bránit žalobou, jak to měla v plánu bývalá vláda. Ta současná chce peníze vymáhat po těch, kteří dotace získali neoprávněně. Týká se to i Babišova Agrofertu.
Výsledek k auditu EK ke střetu zájmů u dotací pro zemědělství byl očekávaný. Pokuta 82 milionů korun a určení jasné role holdingu Agrofert tehdejšího předsedy vlády Andreje Babiše. Jeho ministři se stejně jako i v dalších případech postavili za zemědělský koncern a upozadili zájmy České republiky. S Bruselem se hodlali soudit.
Kabinet Petra Fialy ovšem zřejmě nechce jít stejnou cestou, píše server iRozhlas.cz. Ministerstvo zemědělství, Státní zemědělský intervenční fond, který má na starosti rozdělování dotací, ani vláda zatím nesdělily, jak budou nyní postupovat.
Zdá se však, že určitou variantu řešení má ministr zemědělství Nekula. Ten nejprve naznačil, že by stát mohl po Agrofertu požadovat navrácení dotací až do výšky 4,5 miliardy. Jak server připomíná, týkalo by se to i takzvaných nárokových dotací. Peněz, které dostávají všichni zemědělci, a původně se jich střet zájmů neměl týkat.
Co však Nekula téměř vyloučil, je podání žaloby na Evropskou komisi a snaha se tak pokutě vyhnout. „Ani já, a nepředpokládám, že ani žádný ministr vlády Petra Fialy nebude chtít, abychom se tomu bránili. Abychom se s Evropskou komisí soudili a bránili Andreje Babiše,“ řekl ministr pro Český rozhlas.
„Státní zemědělský intervenční fond bude mít úkol: tam, kde došlo k uzavření dotačních smluv, budou ukončovány. A tam, kde došlo k vyplacení dotací, tak fond začne vyzývat podniky Andreje Babiše, myslíme tím Agrofert a jeho podřízené organizace, aby tyto prostředky vrátily,“ vysvětlil Nekula. „Pokud někdo poruší pravidla hry – malý, střední, největší – bude vracet,“ dodal.