Ministři zahraničí Ruska a Ugandy Sergej Lavrov a Jeje Odongo podepsali společné prohlášení zemí o tom, že nebudou prvními, kdo rozmístí zbraně ve vesmíru. Informovala o tom ruská agentura TASS. Na společné schůzce ministři řešili také dohodu o přepravě obilí přes Černé moře.
Ministři dokument podepsali po společném jednání v Moskvě. Prohlášení je podle agentury TASS výsledkem ruské iniciativy, ke které se připojilo několik desítek zemí. Odongo na schůzce s Lavrovem řešil také dohodu o přepravě zemědělských produktů z ukrajinských přístavů přes Černé moře.
Ugandský ministr zahraničí vyzval zúčastněné strany, aby vzaly v úvahu těžkou situaci mnoha afrických zemí, které jsou závislé na obilí z ukrajinských přístavů. „Poměrně hodně afrických zemí, zejména v severní části Afriky, je závislých na obilí,“ prohlásil podle afrických médií Odongo. „Chápeme těžkou situaci. Myslíme si však, že cokoli by se mělo udělat, mělo by se udělat v zájmu těch, kteří to potřebují, ne využít jejich nouzi ve prospěch jiných,“ prohlásil na tiskové konferenci.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu podle agentury Reuters oznámil, že Rusko souhlasilo s prodloužením dohody o přepravě zemědělských komodit z ukrajinských přístavů přes Černé moře, jejíž platnost měla skončit ve čtvrtek. Podle něj se úmluva prodlužuje o dva měsíce. Předtím byla dvakrát prodloužena o 60 dnů.
„Díky snaze naší země, s podporou našich ruských přátel a s příspěvkem našich ukrajinských přátel se rozhodlo o prodloužení dohody o černomořském obilném koridoru na další dva měsíce,“ řekl podle tureckého tisku Erdogan. Podle něj se jedná o klíčové rozhodnutí pro zajištění bezproblémových dodávek potravin ve světě.
„Prodloužení obilné dohody je na dva měsíce,“ potvrdila následně mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Podle ní je nutné co nejrychleji napravit „pokřivení“ plnění dohody. Rusko dlouhodobě tvrdí, že není naplňována ta část smlouvy, která počítá s odstraněním překážek pro export ruských potravin a hnojiv.
„Vítáme pokračování iniciativy, ale zdůrazňujeme, že musí fungovat efektivně,“ reagoval ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov. Rusko vyzval, aby přestalo používat dohodu jako zbraň a vydírání. Ukrajina tvrdí, že Rusko od poloviny dubna bezdůvodně omezovalo plnění dohody. Kyjev také stál o to, aby dohoda byla prodloužena na delší období.
„Toto prodloužení je dobrou zprávou pro svět,“ prohlásil generální tajemník OSN António Guterres, který vyjádřil naději, že se dohodu podaří dále zlepšit a prodloužit na delší období. Přiznal však, že se nepodařilo vyřešit všechny otázky. Podle něj je dohoda důležitá pro světovou potravinovou bezpečnost.
Ve středu vyplulo z ukrajinského Čornomorsku plavidlo DSM Capella, které míří do Turecka s nákladem 30 tisíc tun kukuřice, vyplývá podle Reuters z dat poskytnutých OSN. Ukrajina ale tvrdí, že se tempo inspekcí lodí, jež plují z a do ukrajinských přístavů, v posledních týdnech velmi zpomalilo. Na inspekci podle ní čeká v tureckých vodách zhruba 70 lodí a od 6. května nebyla vpuštěna do Černého moře žádná loď směřující do ukrajinských přístavů.
Dohoda od loňského července umožnila vývoz zhruba 30 milionů tun potravin z ukrajinských přístavů, které předtím uzavřela válka rozpoutaná Ruskem. Podle OSN export přispěl ke snížení světových cen potravin a pomohl především řadě rozvojových zemí. Právě do nich značná část ukrajinského obilí směřuje. Dohoda byla naposledy prodloužena v březnu a od minulého týdne o dalším prodloužení jednali zástupci Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN.