Britský premiér Rishi Sunak v článku pro list Telegraph kritizuje Rusko za obrovské škody, které jeho armáda napáchala na Ukrajině, a odsoudil snahy Vladimira Putina používat potraviny jako zbraň. Představil pět bodů, podle kterých je třeba dále pokračovat.
V deníku Telegraph Sunak připomenul, že Vladimir Putin chyběl na summitu G20, který se tento týden koná v Indonésii. „Muž, který je zodpovědný za tolik krveprolití na Ukrajině a hospodářské potíže po celém světě, tam nebude čelit svým kolegům. Ani se nepokusí své jednání vysvětlit. Místo toho zůstane doma a my ostatní se budeme věnovat svému úkolu,“ píše premiér.
Sunak označil osvobození Chersonu za historický milník v boji Ukrajiny za znovuzískání toho, co jí patří, a zároveň řekl, že ukrajinský lid stále strašlivě trpí pod pokračujícím ruským bombardováním a dlouhodobými výpadky elektřiny při teplotách blízkých mrazu.
„Proto jsem minulý čtvrtek při rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jasně řekl, že Británie nikdy neustoupí, pokud jde o podporu ukrajinského lidu tváří v tvář této brutalitě. Budeme pokračovat ve výcviku ukrajinských jednotek a poskytovat životně důležité obranné vojenské vybavení, jako je dalších 1 000 raket protivzdušné obrany a více než 25 000 zimních souprav pro extrémní mrazy, které jsem přislíbil minulý týden. Zůstáváme největším evropským vojenským dárcem pro Ukrajinu, kterému jsme letos poskytli podporu ve výši 2,3 miliardy liber,“ píše Sunak.
Britský premiér chce s americkým prezientem Bidenem hovořit o nutnosti posílit kolektivní hospodářskou bezpečnost.
„Světové ceny potravin byly zasaženy pokusy Vladimira Putina přiškrtit ukrajinský vývoz obilí – dvě třetiny z něj jdou do rozvojových zemí. Účty za energie prudce vzrostly kvůli tomu, že Rusko zavřelo kohoutky s plynem. Výsledkem je, že dvě třetiny členů skupiny G20 mají nyní inflaci vyšší než sedm procent a MMF předpovídá, že třetina světové ekonomiky bude příští rok v recesi,“ vylíčil negativní roli ruského vůdce premiér.
Rusko se snaží zadusit světovou ekonomiku a je třeba se spojit, aby bylo zastaveno. Je nutno jednat o pěti bodech.
„Především musíme v nadcházející zimě pokračovat v poskytování naléhavé podpory tam, kde je jí nejvíce zapotřebí. Pomáháme lidem na Ukrajině, když na jejich národní infrastrukturu útočí bezpilotní letadla a rakety – stejně jako podporujeme lidi s rostoucími účty za energie u nás v Británii a podnikáme kroky, abychom zabránili hladomoru v nejzranitelnějších částech světa.
Za druhé, musíme skoncovat s děsivým používáním potravin Ruskem jako zbraně. Podporuji generálního tajemníka OSN, aby se zásilky obilí v Černém moři pohybovaly dál, a vyzývám všechny země, které mohou vyrobit více potravin nebo uvolnit zásoby, aby tak učinily a pomohly tak zvýšit zásobování.
Za třetí, musíme přijmout naléhavá opatření na ochranu naší ekonomické bezpečnosti a posílit naši odolnost vůči zlovolným aktérům. To znamená zabezpečit naše dodavatelské řetězce a rychle se zbavit závislosti na energii ze zemí, jako je Rusko, které se ji snaží využít proti nám. Musíme autoritářským agresorům ukázat, že v tom pokračujeme dlouhodobě.
Za čtvrté, musíme být i nadále naprosto oddáni podpoře volného trhu a otevřené globální ekonomiky, v níž je podnikání hnací silou růstu – a Spojené království bude i nadále udávat směr a využívat našich svobod po brexitu k prosazování dohod o volném obchodu po celém světě. Naše prosperita a bezpečnost jdou ruku v ruce.
V neposlední řadě musíme spolupracovat s našimi partnery – vládami, soukromým sektorem a účelovými finančními institucemi –, abychom zajistili finanční stabilitu a poctivost, které mezinárodní hospodářská situace vyžaduje. To znamená, že je třeba vyzvat ty, kteří zneužívají svou úvěrovou sílu k vytváření dluhových pastí v rozvíjejících se ekonomikách, a také čelit příčinám rostoucí inflace.“
Nakonec premiér Rishi Sunak slibuje, že britská hospodářská budoucnost nebude „rukojmím jednání darebáckého státu“ a nebude to dovoleno ani vůči spojencům.