Nebudeme změny na ministerstvech komentovat, hlásí Ovčáček. Se Zemanem už asi vládnou ve dvou

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček | FOTO: ČTK

Nejprve se na povel prezidenta měnil ministr zdravotnictví. Nyní dochází k rošádě i v české diplomacii. Zeman se za pomoci Jana Hamáčka zbavil nesnášeného ministra zahraničí Tomáše Petříčka a nyní vyhlíží, kdo ho nahradí. Zatím ovšem zřejmě nedostal notičky od těch, kteří ho ovládají, a tak odmítá situaci komentovat. To využil Jiří Ovčáček a opět se vžil do role viceprezidenta, jehož slovo je téměř stejně důležité jako to hlavy státu.

Tiskový mluvčí Hradu na twitteru oznámil, že nyní se vyjádření od prezidenta nedočkáme. Na četné dotazy zástupců médií uvádím: K aktuálnímu vládním personálním otázkám nebudeme nyní poskytovat žádné sdělení,“ napsal Ovčáček na sociální síť. Slůvko „nebudeme“ dává jasně najevo, že nám zřejmě vládne hradní tandem, který přemýšlí a mluví jako jeden muž.

Eric Drooker

Nižší státní úředník tedy stále nepochopil, co je jeho práce a kde se nachází jeho místo. V situaci, kdy však prezidenta vidíme jen za výjimečných okolností, navíc pouze tak, aby nebylo patrné, v jak špatném zdravotním stavu je, Ovčáček vždy ožívá.

Stačí si projít jeho výkřiky na twitteru několik týdnů zpátky a je vidět, že má spoustu práce. Musí totiž obhajovat ruskou vakcínu Sputnik V, radní ČT Hanu Lipovskou, prezidentovy výroky a Andreje Babiše. Do toho musí stihnout urážet všechny, kteří nemají stejný názor jako jeho politické idoly Zeman s Babišem, a nezapomenout také na hlubokomyslné úvahy, po nichž se často komentující lidé ptají, zda nepožívá halucinogenní látky.

Co je ovšem ve skutečnosti za tím, že Hrad nechce komentovat možného ministra zahraničí nebo překvapivý postoj Lubomíra Zaorálka, který odmítl odejít z ministerstva kultury? Důvodů může být hned několik. Od špatného zdravotního stavu hlavy státu, v němž není Zeman schopen zkompletovat dostatečně hanebné prohlášení, až po nedostatek pokynů z Kremlu.

Právě tam totiž mají největší radost z Petříčkova odvolání. Po rozhodnutí ministra Havlíčka přizvat Rosatom k dostavbě Dukovan se tak navíc jedná už o druhou dobrou zprávu, kterou jim může spojka z Pražského hradu komunikovat. Těžko ovšem tak narychlo najít náhradu. Jakkoliv se totiž zdá být nový kandidát Jakub Kulhánek zdatný v otázce spolupráce s východními mocnostmi, přeci jen je z dob CEFC ozkoušen zatím jen pro čínskou cestu.

Bude to tedy zřejmě chtít víc času, než si Zeman (s poradním hlasem z Moskvy) vybere nového ministra zahraničí. Jeho kandidáta určitě Babiš ani Hamáček neodmítnou a prezident si tak udělá na východě zase jednou jméno. Teď už jen začít očkovat Sputnikem. K tomu však zřejmě bude muset být ještě odstraněna šéfka SÚKL Storová. Dnes se ovšem dějí věci velmi rychle.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]