Nebudete na volby doma? Na vyřízení voličského průkazu zbývá už jen pár hodin

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Pokud patříte mezi ty, kteří tento pátek a sobotu budou někde jinde než v místě svého trvalého bydliště, ale přesto chcete a hodláte odevzdat ve volbách do parlamentu svůj hlas, máte opravdu poslední šanci ho získat. Už odpoledne totiž končí nejzazší časový limit pro jeho vyřízení. Zbývá přitom už pouze možnost voličský průkaz zařídit osobně, termín pro písemnou žádost vypršel minulý týden.

O voličský průkaz je v tuto chvíli možné zažádat už pouze osobně. A to u obecního úřadu (magistrátu, městského úřadu, úřadu městyse, úřadu městské části nebo městského obvodu územně členěného statutárního města, úřadu městské části hlavního města Prahy) v místě, kde máte hlášené trvalé bydliště.

Eric Drooker

Podle informací na webu ministerstva vnitra je potřeba sepsat žádost o voličský průkaz, předepsaný formulář ovšem neexistuje. „Žádost obsahuje jméno a příjmení voliče, datum narození, adresu trvalého pobytu a případně požadovaný způsob doručení voličského průkazu,“ uvádí ministerstvo. Na úřad je potřeba přijít do dnešní (středeční) 16. hodiny, pak už bude na vyřízení voličského průkazu příliš pozdě. „Volič se dostaví na úřad, prokáže svoji totožnost a úřad o žádosti učiní úřední záznam,“ informuje vnitro.

S voličským průkazem je pak možné hlasovat v jakémkoli volebním okrsku v Česku, jen lidé musejí počítat s tím, že pokud jsou například z Ostravy a chtějí volit v Jihlavě, budou si muset vybrat ze stran, které podaly kandidátní listiny právě na Vysočině. Volba s voličským průkazem má také přímo ve volební místnosti jistá specifika.

„Volič, který hlasuje na voličský průkaz, ho musí odevzdat okrskové volební komisi. Komise mu poté vydá prázdnou úřední obálku a sadu hlasovacích lístků. Pokud se volič, kterému byl vydán voličský průkaz, rozhodne hlasovat ve „svém“ volebním okrsku, musí voličský průkaz rovněž odevzdat okrskové volební komisi. Jinak mu komise hlasování neumožní,“ upozorňuje ministerstvo všechny, kteří by nakonec přece jen volili tam, kde trvale bydlí.

Volby do poslanecké sněmovny začínají v Česku naplno v pátek, nyní už mohou hlasovat lidé, kteří jsou kvůli covidu-19 v izolaci či karanténě. Poslední pracovní den tohoto týdne budou volební místnosti otevřené od 14 do 22 hodin, v sobotu pak od 8 do 14 hodin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články